Tujina

Evropa za manj poskusov na živalih

Bruselj, 08. 09. 2010 15.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Število živali, ki jih uporabljajo za znanstvene namene, se bo po novem zmanjšalo. Dovoljeni bodo le postopki, kjer usmrtitev živali povzroči čim manj bolečin in trpljenja, a hkrati zagotavljajo znanstveno zadovoljive rezultate.

O besedilu direktive so se predstavniki Sveta in Parlamenta že predhodno sporazumeli, zato je njena zakonodajna pot končana. Države članice imajo dve leti časa, da svoje predpise uskladijo z novimi pravili.

Evropski poslanci so potrdili novo zakonodajo, katere namen je zmanjšanje števila znanstvenih poskusov na živalih in vzpostavitev ravnotežja med izboljšanjem dobrega počutja živali ter ustvarjanje pogojev za učinkovite raziskave bolezni. To naj hkrati ne bi prineslo dodatnih preprek za medicinske raziskave.

V skladu z direktivo bodo morali pristojni nacionalni organi za vsako vrsto postopka (znanstvenega poskusa na živali) oceniti njegov vpliv na dobro počutje živali. Tako naj bi spodbujali uporabo nadomestnih metod in dosegli zmanjšanje bolečin, ki jih postopek povzroči živali. Zaostrena so tudi pravila o uporabi primatov, postopki bodo razvrščeni glede na njihovo zahtevnost, spoštovanje pravil pa bo nadzirala inšpekcija.

poskusi na živalih
poskusi na živalih FOTO: Reuters

Države bodo morale zagotoviti, da se – kadar je to mogoče – namesto poskusov na živalih, uporabljajo znanstveno zadovoljive metode, ki tega ne zahtevajo. Dovoljeni naj bi bili le postopki, pri katerih usmrtitev živali povzroči čim manj bolečin, trpljenja in stiske, a hkrati zagotavljajo znanstveno zadovoljive rezultate. Uporaba živali bo dovoljena za temeljne raziskave, raziskovanje bolezni ljudi, živali ali rastlin, preizkuse zdravil, varstvo okolja, v visokošolskem izobraževanju in sodnomedicinskih preiskavah.

Manj primatov

poskusi na živalih
poskusi na živalih FOTO: Reuters

Besedilo uvaja prepoved uporabe velikih opic, kot so šimpanzi, bonobi, gorile in orangutani, vendar bi prvotno predlagana širša prepoved uporabe vseh primatov zajela tudi čopičarke in makake, kar pa bi po mnenju poslancev lahko zavrlo evropske raziskave bolezni, kot je Alzheimerjeva. Zakonodaja tako omogoča uporabo teh vrst primatov, če je znanstveno dokazano, da ciljev tovrstnih poskusov ni mogoče doseči drugače.

Razvrstitev težavnosti postopkov

Glede na vrste in obseg bolečin, povzročenih med postopkom, so ti razvrščeni kot "nepovratni", "blagi", "zmerni" ali "težavni". Da bi se izognili ponavljanju trpljenja poskusnih živali, bi se po prvotnem predlogu komisije lahko isto živali vnovič uporabilo v postopku le, če je ta v kategoriji do "blag". A poslanci so menili, da bi prestroga merila pripeljala do povečanja števila živali v postopkih, kar bi bilo v nasprotju z namenom zakonodaje, zato so v soglasju s Svetom dvignili prag za vnovično uporabo "zmernih" postopkov z obveznim mnenjem veterinarja.

Posebne zaščitne klavzule omogočajo odstopanja v posebnih primerih ter ob nujnem hitrem ukrepanju, vendar le z znanstveno utemeljenimi razlogi in ob obvestilu Komisije. Z uporabo zaščitne klavzule v določeni državi se morajo vedno strinjati tudi ostale članice.

Nadzor bodo izvajale inšpekcije

Države bodo morale vsako leto opraviti inšpekcijske preglede vsaj tretjine vseh laboratorijev, ki so uporabniki živali v znanstvene namene, od tega ustrezni delež nenapovedano. Za nadzor nacionalnih inšpekcijskih organov bo pristojna Komisija, ki bo morala najpozneje pet let po začetku veljavnosti nove zakonodaje tudi pripraviti poročilo o njenem izvajanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Snip84
09. 09. 2010 07.04
+1
....narava nam bo vse vrnila oz. nam vrača. brez skrbi.....
saoirse
09. 09. 2010 00.02
počas se pomikamo proti boljšemu svetu vsaj na nekaterih področjih.
MrRudi333
08. 09. 2010 23.15
Ja uredništvo,kaj zdaj,kaj je narobe z povedanim.Daj vprašajte šefa pa mi odgovorite.Naj mi kdo dokaže da ni res.Saj celi svet se prebuja,samo ta konzerva od tega prostora se noče.Ego je huda reč.Kaj res rabite samo otročje izjave?!Poglejte kako imate včasih en ali celo noben komentar na neko temo!?Obup,zares!,,..
anzel24
08. 09. 2010 21.32
1 slika z podgano zmaga
12345s
08. 09. 2010 19.59
Poskusi na živalih si itak preteklost. Masovni poskusi na ljudeh so že nekaj časa naša realnost. Živela "demokracija".
due
08. 09. 2010 19.45
tito16 za zdravila ki jih že poznamo testi niso več potrebni. sploh pa bi mogl poskuse na živalih za kozmetično industrijo prepovedat! poskusi v kozmetiki nimajo kaj iskat!
tito16
08. 09. 2010 19.32
QueerAsYou In kak bi naprimer testirali zdravilo za novorojenčke. A je bolše da umre 100 otrok ko paeana podgana?
enadve
08. 09. 2010 16.49
QueerAsYou 08.09.2010, 15:36 Prepoved poskusov na živalih! --------------- Seveda. In posledično upad znanstvenih raziskav na področju medicine za 90%.
QueerAsYou
08. 09. 2010 15.36
Prepoved poskusov na živalih!