V številnih članicah Evropske unije so pozdravili izid nedeljskega referenduma o evropski ustavi v Luksemburgu, na katerem je 56 odstotkov volivcev glasovalo za ratifikacijo pogodbe. Kot poudarjajo v članicah unije, utegne izid luksemburškega referenduma prispevati k spremembi pesimistične klime v EU po zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem.

Predsednik Evropskega parlamenta Josep Borrell je izrazil zadovoljstvo, ker so Luksemburžani razumeli, da "je potrebno več Evrope, da bi zagotovili večjo varnost Evropejcev" po četrtkovih terorističnih napadih v Londonu. Izrazil je upanje, da bodo imeli ti napadi, ki so "bili napadi na celotno Evropo", pozitivne politične posledice in bodo povzročili, da se bodo Evropejci zavedli pomena evropskega projekta.
Francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy je "toplo čestital" luksemburškemu premieru Jean-Claudeu Junckerju, ki se je "vseskozi osebno zavzemal za evropski projekt". Sicer pa je francosko zunanje ministrstvo v izjavi zapisalo, da "jemljejo na znanje" pozitivni izid referenduma v Luksemburgu, ki je tako postal trinajsta članica EU, ki je ratificirala ustavo.

Španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos je dejal, da izid luksemburškega referenduma "dobra novica za Evropo", saj to pomeni, da je evropsko ustavo že ratificirala polovica članic unije. Po njegovem mnenju lahko izid prispeva k spreminjanju negativne klime, ki je EU zajela po zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem.
Tudi portugalski zunanji minister Diogo Freitas do Amaral je prepričan, da lahko luksemburški "da" prispeva k spremembi klime v Evropi, k oblikovanju odnosa, ki bo "bolj konstruktiven in inteligenten ob vse večji potrebi, da se Evropejci združijo"
So zalegle Junckerjeve "grožnje"?

Poglavitni razlog, zakaj so Luksemburžani na nedeljskem referendumu podprli evropsko ustavo, naj bi bila grožnja premiera Jean-Claudea Junckerja z odstopom, ugotavlja današnji evropski tisk. Tretji "ne" bi ustavo zagotovo pokopal, vendar pa tudi z luksemburškim "da" še ni rešena, še menijo komentatorji v evropskem tisku.
Tudi Slovenija zadovoljna
Z izidom v Luksemburgu je zadovoljen tudi državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol, ki je izjavil, da "odločitev Luksemburžanov vliva upanje, da bo ustavna pogodba le zaživela".
Koprol je ob tem poudaril, da se Slovenija zavzema za nadaljevanje
ratifikacijskega procesa ustavne pogodbe EU tudi v ostalih članicah
unije, saj imajo vsi državljani pravico, da izrazijo svoje mnenje.
Odbor SDS zadovoljen
Odbor za zunanje in evropske zadeve pri strokovnem svetu SDS je danes pozdravil pozitivno odločitev volivcev na nedeljskem referendumu o ustavni pogodbi Evropske unije v Luksemburgu. Odbor je ob tem pozval k nadaljnji odločni podpori procesu evropskega združevanja in širitve.
"Potrebno si je še naprej odločno prizadevati za utrjevanje zaupanja državljanov EU v evropski integracijski proces in institucije EU in v tem smislu izpostavljati temeljne pridobitve evropskega združevanja - zagotavljanje miru in stabilnosti, gospodarskega napredka in splošnega blagostanja," je ocenil omenjeni Odbor SDS.
DeSUS: Ob pravem času
V stranki DeSUS so pozdravili pozitiven izid nedeljskega referenduma o ustavni pogodbi Evropske unije v Luksemburgu. V stranki ocenjujejo, da je po referendumskih neuspehih v Franciji in na Nizozemskem ter neuspelih pogajanjih o prihodnji finančni perspektivi EU za obdobje 2007-2013, luksemburški "da" ustavni pogodbi EU "prišel ob pravem času".
V DeSUSu so sicer prepričani, da bo pozitivno stališče Luksemburga kot ene od ustanovnih članic EU pozitivno vplivalo na nadaljevanje procesa ratifikacije ustavne pogodbe EU v preostalih članicah povezave ter premagalo skeptično in pesimistično razpoloženje zadnjih nekaj tednov.