Tujina

Evropejce trpinči vročina

Zagreb/Madrid/Atene, 08. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropa se še vedno spopada s hudo vročino in požari, temperature pa se po napovedih tudi ob koncu tedna ne bodo spustile pod 30 stopinj Celzija. Ognja na hrvaškem otoku Korčula niso uspeli pogasiti, požari pa divjajo tudi v Italiji, Španiji, Grčiji ter na Portugalskem, kjer je doslej umrlo že 15 ljudi.

Hrvaškim gasilcem še ni uspelo pogasiti požara, ki je včeraj izbruhnil na Korčuli blizu turističnega naselja Prižba. Požar je izbruhnil v gozdu, daleč stran od naselij in cest, vendar se jim je začel nevarno približevati. Gasilci še čakajo na pomoč letal, saj na celem območju požar še ni pod nadzorom.

Evakuirali predmestje italijanske Genove

Grški gasilci so zjutraj z gašenjem iz letal ukrotili številne gozdne požare, ki so izbruhnili na južnogrškem polotoku Peloponez.

Potem ko so požari, ki že četrti dan zapored divjajo v italijanski Liguriji, dosegli tudi Genovo, so morali iz predmestja evakuirati okoli 300 ljudi. Policija je sicer ujela 16-letnika, ki naj bi požar podtaknil, da bi pritegnil pozornost staršev. Obenem je policija objavila fotorobot drugega požigalca, ki so mu na sledi. Požari so sicer zajeli vso območje od Genove do francoske meje, zato so evakuirali tudi nekaj zgradb v predmestju Savone. Gozdni požari pa še naprej gorijo v Toskani, Campanii in na Sardiniji.

Osvežitev
Osvežitev FOTO: Reuters

Pred francoskim obmorskim mestom Nica je okoli 600 gasilcev zjutraj poskušalo pogasiti gozdni požar, ki ga je v ponedeljek sprožila strela. Poleg tega je moralo v bližnjem kraju Luceram domove zapustiti več sto ljudi, novi požari pa so po nevihtah izbruhnili tudi v južnofrancoskih pokrajinah Drome in Ardeche. Več novih požarov je izbruhnilo tudi na Portugalskem. Požari so najhuje prizadeli pokrajini Guarda in Castelo Branco v osrednjem in vzhodnem delu države. V neki vasi pri Guardi je v požaru umrla 30-letna ženska, s čimer je število žrtev naraslo na 15.

V Nemčiji zaprli jedrsko elektrarno

Temperature so vendarle padle v Veliki Britaniji, kar je poskrbelo za olajšanje, vendar so se stopnje onesnaženosti bliskovito zvišale v Londonu in drugih večjih mestih, vremenoslovci pa napovedujejo več vročine že za konec tedna.

Visoke temperature so v Nemčiji zahtevale posebne ukrepe, saj so morali v mestu Obrigheim na jugozahodu države zapreti najstarejšo nemško jedrsko elektrarno. Jedrsko elektrarno so sicer zaprli že v sredo zvečer zaradi težav s preskrbo hladne vode, ki je potrebna za hlajenje v hladilnih stolpičih elektrarne, ponovno pa naj bi jo odprli septembra. V Nemčiji za konec tedna ne napovedujejo ohladitev, saj se bodo temperature še naprej gibale med 29 in 39 stopinj Celzija, na jugozahodu morebiti tudi 40 stopinj Celzija. Ozračje je nekoliko bolj sveže le južno od reke Labe in v nekaterih sredogorskih območjih.

Ognjeni zublji pustošijo tudi po Kanadi

Okoli dva tisoč gasilcev, vojakov in prostovoljcev je na zahodu Kanade včeraj na več kot tisoč lokacijah nadaljevalo z bojem proti uničujočim gozdnim požarom, ki so najhuje prizadeli provinco Britanska Kolumbija. Na zahodu Kanade so siloviti vetrovi, ki so jih prinesle nevihte v omenjeni provinci v izredno suhih gozdovih povzročili 218 novih požarov.

Na jugu in zahodu Britanske Kolumbije še vedno gori okoli 590 požarov, ki so jih v večjem delu povzročili prav siloviti vetrovi. Vremenoslovci sicer za jug te najhuje prizadete province napovedujejo nadaljnje nevihte in hujše sunke vetra. Požari so doslej uničili več kot 81.300 hektarjev gozdov, od nedelje pa so v Britanski Kolumbiji razglašene izredne razmere. Premier omenjene province je zvezno vlado že zaprosil za pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10