Evropski letalski proizvajalec Airbus je na letalskem sejmu Paris Air Show, ki poteka na letališču Le Bourget v bližini Pariza, zasenčil Boeing. Od ponedeljka je namreč zabeležil za 72 milijard dolarjev naročil in zavez, medtem ko jih je Boeing za 22 milijard dolarjev. Sejem bo od danes do zaključka v nedeljo odprt tudi za splošno javnost. Letalski prevozniki so pokazali veliko zanimanje za Airbusovo novo, bolj varčno letalo A320neo, ki se je izkazalo za zvezdo letošnje prireditve.
Evropski letalski proizvajalec je v tem tednu dvakrat podrl rekord glede velikosti naročil komercialnih letal. In sicer je najprej v sredo indijski prevoznik IndiGo naročil 180 letal A320, od tega 150 leta različice A320neo, v kataložni vrednosti 15 milijard dolarjev. V četrtek pa je nov rekord postavil s spolom z malezijskim prevoznikom AirAsia, ki je naročil 200 letal A320neo v kataložni vrednosti 18,5 milijarde dolarjev.
Airbus bo nova letala, ki naj bi bila za 15 odstotkov bolj učinkovita pri porabi goriva kot Boeingov 737, začel dobavljati leta 2015. Glavni izvršni direktor Airbusa Tom Enders je dejal, da je A320neo daleč najbolje prodajano letalo v zgodovini komercialnega letalstva.
Airbus je doslej na sejmu sklenil za 72 milijard dolarjev naročil in dogovorov o sodelovanju. Poleg poslov z IndiGo in AirAsia je med drugim pridobil naročila ameriškega prevoznika JetBlue in indonezijskega prevoznika Garuda. Japonski nizkocenovni prevoznik Skymark Airlines je naročil dva velikana A380 po kataložni ceni 1,07 milijarde dolarjev.
Ameriški Boeing je v dneh sklepanja poslov na sejmu dobil naročil in zavez za 142 letal v kataložni vrednosti 22 milijard dolarjev. Med njimi je naročilo neznanega kupca letala 747-8 v vrednosti 4,7 milijarde dolarjev, naročilo ruske družbe UTair za 40 letal 737 vrednosti 3,3 milijarde dolarjev in naročilo Quatar Airways za šest letal 777 in Malaysian Airlines za 10 letal 737 vrednosti 1,7 milijarde dolarjev.
Z uspehom novega Airbusovega letala je Boeing pod pritiskom, ali naj preuredi model 737 ali pa začne izdelovati popolnoma novo letalo. V Boeingu pravijo, da bo to odločitev sprejel v naslednjih mesecih. Stroški letalskega goriva pri cenah nafte okoli 100 dolarjev za 159-litrski sod predstavljajo skoraj tretjino stroškov poslovanja prevoznikov, medtem ko so leta 2001 stroški goriva predstavljali 13 odstotkov stroškov poslovanja, kažejo podatki Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA). Letalski prevozniki želijo v času pospešenega okrevanja na področju letalskih potovanj prenoviti flote z bolj učinkovitimi letali in A320neo je na sejem očitno prišel v pravem trenutku.
Naročila tudi za manjše proizvajalce
Posli največjih proizvajalcev so zasenčili naročila nekaterih drugih proizvajalcev. Tako je med drugim kanadski Bombardier prejel naročilo za 10 letal CS100 po kataložni ceni 628 milijonov dolarjev, ruski Sukhoi Superjet International pa za 12 letal Sukhoi Superjet 100 v vrednosti 320 milijonov dolarjev.
Sejem se je za poslovno javnost odprl v ponedeljek, od danes do nedelje, ko bo sejem zaprl svoja vrata, pa se bodo poslovneži umaknili na tisoče obiskovalcem, ki si bodo ogledali predstave letalcev in nova letala.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.