Tujina

Evropska komisija proti Madžarski vložila tožbo zaradi azilne zakonodaje

Bruselj, 19. 07. 2018 13.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / K.H.
Komentarji
7

Evropska komisija je proti Madžarski začela postopek pred Sodiščem EU zaradi neskladnosti madžarske zakonodaje z zakonodajo EU na področju azila in vračanja. Madžarski je poslala tudi uradni opomin glede zakonodaje Stop Soros, ki kriminalizira dejavnosti v podporo prošnjam za azil in prebivanje ter nadalje omejuje pravico do prošnje za azil.

Protimigrantski plakati v Budimpešti.
Protimigrantski plakati v Budimpešti. FOTO: AP

Evropska komisija je prvič začela postopek za ugotavljanje kršitev proti Madžarski v zvezi z njeno azilno zakonodajo decembra 2015. Po številnih izmenjavah na upravni in politični ravni ter dodatnem uradnem opominu je decembra lani Madžarski poslala obrazloženo mnenje, so sporočili iz Bruslja.

V Bruslju po proučitvi odgovora madžarskih organov menijo, da večina navedenih pomislekov še ni bila odpravljena. EU se je zato odločila, da proti Madžarski začne postopek pred Sodiščem Evropske unije, kar je zadnja stopnja v postopku za ugotavljanje kršitev.

Po oceni Evropske komisije je sporen tudi zakonski sveženj Stop Soros in so Budimpešti zato poslali opomin. Nova zakonodaja namreč kriminalizira vsakršno pomoč, ki bi jo nacionalne, mednarodne in nevladne organizacije ali katera koli oseba nudile posameznikom, ki želijo zaprositi za azil ali dovoljenje za prebivanje na Madžarskem.

Zakonodaja vključuje tudi ukrepe, ki omejujejo svoboščine posameznikov, saj je vsakomur, ki je na podlagi te zakonodaje v kazenskem postopku, prepovedano približevanje tranzitnim območjem na madžarskih mejah, kjer se nahajajo prosilci za azil. Sankcije segajo od začasnega pridržanja do enoletne zaporne kazni in izgona iz države.

Poleg tega sta nova zakonodaja in ustavna sprememba po oceni Evropske komisije uvedli novo podlago za nedopustnost prošnje za azil, s čimer omejujeta pravico do azila le na osebe, ki prihajajo na Madžarsko neposredno iz kraja, kjer je ogroženo njihovo življenje ali svoboda.

Evropska komisija je zato sklenila, da Madžarska ne izpolnjuje svojih obveznosti na podlagi pogodb EU, zakonodaje EU in listine EU o temeljnih pravicah. Madžarski organi imajo na voljo dva meseca, da odgovorijo na pomisleke.

Kot so še dodali, je Evropska komisija pripravljena madžarske organe podpreti in jim pomagati pri reševanju tega vprašanja.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MKII
23. 10. 2018 10.57
In prav je tako.
wertex
19. 07. 2018 21.23
+1
STOP SOROS, STOP IZROJENA LEVICA
BUONcaffee
19. 07. 2018 16.29
+7
Slovenija bi morala spoštovati obveze EU, kolikor EU spoštuje obveze do nje. Madžari niso naivni kot mi.
trumpet2018
19. 07. 2018 14.34
+14
Soroš organizira in financira konvoje ilegalnih ekonomskih migrantov iz severne afrike, in 24 ur zagovarja tega naci kolaboranta, ki je med 2. svet. vojno izdajal žide, se pravi svoje ljudi in sodeloval pri zaplembi židovskega premoženja, povejte po pravici vsaj enkrat, da je za kriminalcem Sorošem , ki vas momogrede tudi financira, razpisana tiralica v Rusiji, Italiji in na madžarskem, to zločinsko globalistično smet bi morali že zdavnaj zapreti, za seboj ima cca 40 poskusov državnih udarov po svem svetu, veliko tudi uspelih, npr. Ukrajina in neuspelih npr. Izrael, to je največji zločinec tega stoletja, takoj za Hitlerjem , treba je tudi omeniti da Soros finacira tudi anti Trump gibanje v zda, rožnate kapice, BLM in antifo - skrajne nasilne levičarje ki pretepajo trumpove privržence z železnimi palicami, napadajo pa tudi ženske , otroke in invalide, skratka vse po vrsti
BUONcaffee
19. 07. 2018 14.28
+19
Evropska komisija se meša v suverenost Madžarske.
komarec
19. 07. 2018 15.42
-8
Madžarska je članica EU. In kaj zdaj? Mislim, da članice EU morajo spoštovati neka načela. Sicer pa kaj smo vsi skupaj rinili v EU?
BUONcaffee
19. 07. 2018 16.27
+11
Prvo povej to Junkerju glede arbitraže, pa se bomo pogovarjali dalje glede spoštovanja načel.