Tujina

Evropski ministri o skupni obrambi

Bruselj, 16. 11. 1999 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Zunanji ministri Evropske unije, ki so se jim včeraj na formalnem zasedanju v Bruslju prvič pridružili obrambni ministri petnajsterice, so popoldne opravili poglobljeno razpravo o načrtih za krepitev skupne varnostne in obrambne politike, a odločitev na to temo niso sprejemali. Pot za nadaljnji razvoj evropske obrambe bodo na vrhu v Helsinkih začrtali voditelji petnajsterice, ki bodo predvidoma dorekli, kakšne strukture in kapacitete unija v ta namen potrebuje ter do kdaj jih bo zgradila.

Kot kažejo dosedanji načrti, se bo EU odločila ustanoviti dva odbora: politično varnostni in vojaški, ki bosta koordinirano načrtovala potrebno ukrepanje. V skladu s sklepi z junijskega vrhunskega zasedanja v Kölnu, kjer se je petnajsterica strinjala, da za podporo uspešnemu skupnemu zunanjepolitičnemu delovanju potrebuje ustrezne vojaške kapacitete, se je danes razprava vrtela tudi okrog načrtov za izgradnjo takšnih kapacitet.

EU naj bi do leta 2002 ustanovila od 50.000 do 60.000-članske enote, sposobne za mirovne operacije izven unijinega ozemlja, razpolagale pa naj bi tudi z od 300 do 500 letali. Do konca leta 2002 naj bi, tako Pariz in London, EU imela polno delujoč vojaški odbor in temu telesu podrejeno poveljstvo skupnih enot. Izgradnja sil naj bi se po tej pobudi nadaljevala tudi kasneje - do leta 2005 naj bi bilo na primer na razpolago že do 700 letal.