"Pravic ni potrebno zgolj razglasiti, zagotoviti je potrebno tudi njihovo spoštovanje," v resoluciji trdijo parlamentarci, ki so zaskrbljeni predvsem nad prekoračitvami policijskih pristojnosti, razmerami v zaporih in koncentracijo medijske moči.
Poslanci so v nedavno sprejeti resoluciji in poročilu ob tem izrecno omenili Italijo in njenega premiera Silvia Berlusconija, pri čemer parlamentarci opozarjajo, da italijanski predstavniški organi niso sprejeli zakonodaje, ki bi razreševala morebiten konflikt interesov. V resoluciji je zapisana tudi kritika nekaterih držav članic, ki po mnenju parlamenta neustrezno varujejo pravice do svobodnega izražanja mnenja in obveščenosti državljanov.
Razmere v zaporih so se po mnenju evroposlancev v zadnjem času poslabšale - izrecno so omenjeni zapori v Veliki Britaniji, Portugalski, Belgiji, Italiji in Franciji -, predvsem zaradi pomanjkanja prostora. Parlament se je zato zavzel za manj izrekanja zapornih kazni za mladoletnike in starejše osebe.
Parlament je obenem "nedvoumno" podprl boj proti terorizmu, opozarjajo pa, da morajo biti ukrepi boja proti vsem oblikam terorizma v skladu z načeli pravne države. Posebej so zaskrbljeni zaradi sporazumov o posredovanju podatkov, ki jih je povezava sklenila s tretjimi državami, pri čemer izrecno omenjajo ZDA.