"Zelo zadovoljen sem z izidi referenduma. Odpravljena je še zadnja politična ovira širitvi in nadaljujemo lahko z izvedbo procesa. Pred nami je zelo delaven teden in upam, da ga bomo z roko v roki lahko uspešno sklenili. Cilju smo bližje, a tja še nismo prispeli," je v kratki izjavi dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi.
Po prepričanju evropskega komisarja za širitev Günterja Verheugna pa irski "ja" pogodbi daje močan zagon sklepni fazi pristopnih pogajanj, ki naj bi vrhunec doživela na decembrskem vrhu EU v Koebenhavnu. Zdaj je precej bolj verjetno, da bo uspešen tudi bruseljski vrh Unije konec tega tedna, na katerem naj bi voditelji potrdili kandidatke za prvi krog širitve in se dogovorili za skupna izhodišča za sklepno fazo pogajanj.
Predsedujoči Evropski uniji, danski premier Anders Fogh Rasmussen, je ob izidu referenduma dejal: "Irsko ljudstvo je sprejelo zelo pomembno odločitev - ne le za samo državo, temveč za celotno Unijo in nenazadnje za širitev," je dejal Rasmussen. "Izidi so jasen signal, da vse članice Unije rešitev jemljejo resno. Pogodba iz Nice je širitvena pogodba EU," je še poudaril.
Nemški kancler Gerhard Schröder je rezultate pospremil z besedami: "Irci so se zavedli svoje velike odgovornosti. Z njihovo določitvijo je zdaj pot za širitev EU odprta." Po njegovem mnenju je dokončni sprejem pogodbe iz Nice tudi razveseljiv znak pred vrhom voditeljev držav EU.
Prav tako je rezultate irskega referenduma pozdravil belgijski premier Guy Verhofstadt. "Belgija čestita za pozitivni rezultat glasovanja," je dejal Verhofstadt. "Irska ratifikacija pogodbe iz Nice dokončno odpira vrata širitvi EU; ta bo tako zdaj v svojo sredino lahko sprejela nove članice, ki so v prizadevanja za članstvo v povezavi že vložile ogromno truda " je ob tem še poudaril belgijski premier.
Z olajšanjem je rezultate irskega glasovanja sprejela tudi Avstrija. Zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je menila, da je irski "da" pomembna podlaga za nadaljnja pogajanja s kandidatkami za članstvo. Po njenih besedah je pozitivni referendumski izid tudi znak spoznanja Ircev, kako pomembna je pogodba iz Nice za nadaljnjo širitev. "Omenjena pogodba tako ni postala žrtev notranjih problemov države," je še dejala ministrica.
Odzivi nekaterih kandidatk za članstvo
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski se je zahvalil EU, ki je "znala prisluhniti bojaznim Ircev," ki so se nanašale zlasti na razdelitev sredstev iz evropskih skladov in na skupno obrambno politiko.
Na izide se je ugodno odzvala tudi Praga. Češki predsednik Vaclav Havel je ob irski podpori pogodbi iz Nice izrazil veliko zadovoljstvo, saj je ta po njegovem mnenju osnova za članstvo kandidatk v Uniji.
Vodja slovaške pogajalske skupine Jan Figl je dejal: "Za Slovaško so rezultati glasovanja zelo dobri in opogumljajoči." Po njegovem mnenju je Irska s tem ustvarila pogoje za zaključek procesa združevanja Evrope, ki se je začel 1989. "To pa je dobro za Irsko in za vse v Evropi," je dodal Figl.
"Irski "da" k sprejemu pogodbe iz Nice je znak solidarnosti, ki je ena izmed glavnih vrednost EU," je po objavi rezultatov glasovanja povedal madžarski zunanji minister Laszlo Kovacs. Ob tem je dodal, da Madžarska pozdravlja izid referenduma, ki istočasno pomeni tudi irsko naklonjenost širitvi. Država zdaj nestrpno pričakuje še zadnje odločitve Unije glede odprtih vprašanj širitve povezave.
Z zadovoljstvom so se odzvale tudi baltske kandidatke. Latvijski premier Andris Berzins je izide glasovanja označil za "dobre, ampak ne presenetljive." Ob tem je še dejal, da je "irska vlada glasovanje skrbno pripravila, volilce pa prepričala z informiranjem. Širitev Unije bo tako lahko potekla, kot je bilo načrtovano."
Estonski veleposlanik na Irskem in v Veliki Britaniji Raul Maeler pa je dejal: "Rezultat kaže, da Irci spoštujejo širitev Unije."