Tujina

Volitve na splošno mirne

Abuja, 17. 04. 2011 14.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Volitve v Nigeriji kažejo na tesen izid med glavnima tekmecema. Favorit je dosedanji predsednik Jonathan, a njegov tekmec Buhari naj bi pobral glasove muslimanskih volivcev na severu države.

Prvi izidi predsedniških volitev v Nigeriji naj bi kazali na izenačeno tekmo med dosedanjim predsednikom in favoritom Goodluckom Jonathanom ter njegovim najresnejšim tekmecem Muhammadujem Buharijem.

Izidi vzporednih volitev, pridobljeni na podlagi preštetih glasov v prestolnici Abuja po odprtju volišč v soboto, sicer kažejo, da vodi Jonathan, in sicer s kar 62 odstotki glasov, medtem ko jih je Buhari dobil 24 odstotkov.

A po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izidi volitev iz različnih predelov države kažejo, da je Jonathan prejel večino glasov na pretežno krščanskem jugu države, Buhari pa na severu, kjer živi pretežno muslimansko prebivalstvo. To nakazuje, da bi bila lahko tekma med njima izenačena in da bi se lahko pomerila v drugem krogu.

Volitve v Nigeriji
Volitve v Nigeriji FOTO: Reuters

S severa države, kjer je v prednosti Buhari, medtem poročajo o več izgredih, ki so v soboto izbruhnili v kraju Misau v zvezni državi Bauchi zaradi domnevnih volilnih prevar. Množica naj bi pri tem zažgala urad volilne komisije, je povedal svetovalec guvernerja te zvezne države Abdulmumini Kundak.

'Volitve na splošno mirne'

Lojze Peterle, vodja opazovalne misije EU za volitve v Nigeriji in slovenski poslanec v Evropskem parlamentu, pa je danes sporočil, da so bile predsedniške volitve na splošno mirne in varne, država pa je dokazala, da je sposobna izpeljati verodostojne volitve.

V Nigeriji so pred tednom dni potekale že parlamentarne volitve, naslednji teden pa so predvidene še volitve guvernerjev in parlamentov v zveznih deželah te države s skoraj 155 milijoni prebivalcev. Končni izidi predsedniških volitev naj bi bili znani v ponedeljek.

Nigerija je po besedah Peterleta tokrat pokazala izboljšano podobo ne samo glede na zadnje predsedniške volitve leta 2007, ki so bile ocenjene zelo kritično, ampak tudi glede na parlamentarne volitve pred tednom dni. "Veseli smo, da lahko poročamo o na splošno mirnih in varnih volitvah" in "o pozitivni volilni izkušnji", je povedal Peterle. Kot je še dejal, so imeli ljudje priložnost, da izrazijo svojo politično voljo v urejenih in varnih razmerah.

Tudi sam proces preštevanja in zbiranja rezultatov je potekal pretežno v skladu s pravili. Neodvisna državna volilna komisija je vzela na znanje tudi nekatera opažanja mednarodnih opazovalcev in je izboljšala številne elemente v izvedbi volitev od prejšnjega tedna, ko so potekale parlamentarne volitve.

Predsedniške volitve je opazovalo 141 evropskih opazovalcev, je povedal Peterle, ki je tudi sam obiskal več volišč. Peterle se je danes srečal z veleposlaniki držav EU, akreditiranimi v Nigeriji, pa tudi s predstavniki mednarodnih opazovalnih misij, med njimi Afriške unije, Organizacije islamske konference ter Mednarodnega republikanskega inštituta (IRI), katere vodja je prvak SDS Janez Janša. Kot je še dejal Peterle, je Slovenija v Nigeriji na dobrem glasu, tudi zato, ker je v času slovenskega predsedovanja EU prišlo do vzpostavitve političnih konzultacij med Evropsko unijo in Nigerijo.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.