Poljski finančni minister Jacek Rostowski je danes v Varšavi kritiziral mehanizme za pomoč državam z dolžniškimi težavami v območju evra, češ da bi jih bilo treba bistveno izboljšati, da bodo res zagotavljali stabilnost. Izpostavil je tudi pomen prisotnosti poljskega predsedstva na sestankih evroskupine, na katera vabila za zdaj še niso dobili.
Poljska, ki je v petek prevzela polletno predsedovanje EU, ni članica evra in tako nima velike vloge pri reševanju krize v območju evra. Finančni minister je danes tudi potrdil, da Poljska še nima niti ciljnega datuma za vstop v območje evra. A kljub temu minister meni, da bi bilo za Poljsko kot predsedujočo EU zelo pomembno, da bi bila prisotna na sestankih skupine finančnih ministrov držav iz območja evra, še posebej v teh kriznih časih, saj grška dolžniška kriza vpliva na celotno EU.

Povedal je, da za zdaj niso dobili uradnega vabila niti na današnjo telefonsko konferenco niti na sestanek 11. julija, a ga pričakujejo. Ob tem je poudaril, da seveda razume občutljivost evroskupine glede tajnosti njenih sestankov in da lahko odločitev o tem sprejme samo evroskupina.
Sicer pa je minister danes dopolnil petkove izjave predsednika vlade Donalda Tuska, ki je dejal, da se Poljska zaveda, da za prevzem evra mora izpolniti določene pogoje, a obenem nakazal, da tudi sama postavlja svoje – da mora območje evra prej okrepiti stopnjo zrelosti.
Katere so hibe območja evra?
Finančni minister je danes pojasnil te "pogoje", ki morajo biti izpolnjeni, preden bo Poljska čutila, da je pridružitev območju evra zanjo "udobna". Finančna kriza je po njegovih besedah namreč osvetlila številne "hibe" območja evra, ki jih je treba odpraviti.
Ena od hib območja evra so po besedah finančnega ministra tudi obstoječi mehanizmi in programi za pomoč državam v območju evra z dolžniškimi težavami. Minister meni, da bi jih bilo treba bistveno izboljšati, da bodo res zagotavljali potrebno stabilnost.
EU je lani najprej dosegla dogovor o ad hoc mehanizmu za pomoč Grčiji, nato dogovor o začasnem sistemu za zagotavljanje finančne stabilnosti, ki vključuje mehanizem pomoči iz proračuna EU in medvladni mehanizem. Te naj bi sredi leta 2013 nasledil stalni krizni mehanizem.
Od koga naj se EU uči?

Rostowski je poudaril, da se mora EU pri tem še veliko naučiti od Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki je bolj proaktiven, njegovi programi so bolj prilagojeni potrebam posameznih držav, predvsem pa so zagnani v zgodnejši fazi in ne šele, ko je država že na robu bankrota.
Na očitke, da Poljska ne sodeluje pri pomoči Grčiji, Irski in Portugalski, je finančni minister odgovoril, da sodelujejo skozi programe IMF in iz proračuna EU, a da za bilateralno pomoč zahtevajo zagotovilo, da bodo programi uspešni.
Ob tem je pripomnil, da je povsem normalno, da Poljska kljub temu poziva h krepitvi stabilnosti v območju evra, tako kot k temu pozivajo Američani, pa razen v okviru IMF nič ne prispevajo pri pomoči državam v območju evra z dolžniškimi težavami.
Finančni minister je vseskozi izpostavljal pomen solidarnosti in evropskega duha ter večkrat poudaril, kako pomembno je, da vsi razumemo, kako ključno je zagotoviti stabilnost evra. Še posebej pa se mora tega po njegovih besedah zavedati območje evra samo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.