52-letni Fini bo na položaju nasledil Franca Frattinija, ki je postal evropski komisar. Imenovanje Finija za vodjo italijanske diplomacije je bilo pričakovano, saj ga je pred dnevi napovedal italijanski premier Silvio Berlusconi.
Fini velja za učinkovitega javnega govorca in sposobnega politika, ki si je v zadnjih letih kljub svoji fašistični zgodovini pridobil zaupanje mednarodne javnosti. Leta 2002 je umaknil svojo izjavo iz leta 1994, v kateri je nekdanjega italijanskega fašističnega voditelja Benita Mussolinija označil za največjega državnika 20. stoletja. Leto kasneje je obiskal Izrael in obsodil fašistično zgodovino svoje države. Na mednarodnem prizorišču se je najbolj uveljavil leta 2002, ko je delal kot glavni italijanski pogajalec v konvenciji za sestavo evropske ustave. Zdaj velja za zmernega konservativca.
Fini je sicer oktobra za splitsko Slobodno Dalmacijo dejal, da je bila italijanska vlada preveč naklonjena brezpogojni podpori vstopu Slovenije v EU in ji prižgala zeleno luč, še preden so bila dokončno rešena nekatera vprašanja. "Tu so bile storjene nekatere napake, ki jih je treba popraviti," je takrat dejal Fini.
V tem pogovoru je Fini tudi izjavil, da se je še v osnovni šoli od sošolca, ki je bil sin Italijana z Reke, naučil, da so omenjeni kraji bili in so italijanski. Na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve teh izjav takrat niso želeli komentirati.
Gianfranco Fini se je rodil 3. januarja 1952 v Bologni. Nekdanjemu neofašističnemu Italijanskemu socialističnemu gibanju (MSI) se je pridružil s 17 leti. Ko je prišel v njeno vodstvo, jo je leta 1994 preoblikoval v sodobno konservativno stranko, Nacionalno zavezništvo. Od takrat to stranko tudi vodi. Stranka je na volitvah leta 1994 dobila 110 poslanskih mest, medtem ko jih je MSI samo dve leti pred tem dobila 34. Sedaj ima stranka 96 poslancev v poslanski zbornici in 46 senatorjev.