
Odločitev utegne sprožiti nove polemike glede uporabe jedrske energije v državah EU. Po jedrski katastrofi v Ukrajini se je namreč več evropskih držav, med njimi Nemčija, Švedska in Belgija, odločilo za sprejem časovnega načrta, po katerem bi postopoma opustile uporabo jedrske energije za proizvodnjo elektrike. Negativne reakcije gre pričakovati tudi iz Avstrije, te najbolj zagrizene evropske nasprotnice jedrskih elektrarn. Kot poročajo agencije, so predstavniki nekaterih avstrijskih političnih strank ob odločitvi finskega parlamenta že izrazili razočaranje.

Izid glasovanja je pozdravil socialdemokratski finski premier Paavo Lipponen, ki je po glasovanju dejal, da bo Finska s to odločitvijo izpolnila mednarodna določila za zaščito podnebja in pospeševala razvoj domače energije. Odločitev parlamenta bo preprečila preveliko odvisnost od uvoza energije in zagotovila preskrbo z energijo, je še dejal Lipponen.
Finska vlada je gradnjo novega jedrskega reaktorja predlagala predvsem zato, da bi s tem zadostili naraščajočim potrebam Finske po električni energiji. Danes ima Finska štiri jedrske reaktorje, ki skupaj proizvedejo 30 odstotkov vseh energetskih potreb države. Tudi evropska komisarka za promet in energetiko Loyola de Palacio vztrajno ponavlja, da EU potrebuje jedrske elektrarne, že želi zagotoviti optimalno oskrbljenost z energijo oziroma če želi izpolniti zahteve iz Kjotskega protokola o zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.