''Saj smo hoteli narediti bolje, a je rezultat takšen kot vedno.'' Gre za stavek, precej znan med Rusi, ki je že dovolj star, da ga Rusi uporabljajo z vse manj žalosti, celo z nasmehom, ki se konča z malo grenkobe.
In prav ta stavek postaja aktualen tudi zdaj, ko gre za olimpijske igre v Sočiju, do katerih je manj kot 100 dni.
Mesto je zato stopilo v zadnjo etapo priprav na ta velik dogodek, ki naj bi svetu pokazal vso ekstravaganco in blišč, ki ga Rusija premore. O čudovitem mestu, kjer se ''morje sreča z gorami'', že tiskajo svetleče plakate in drugo reklamno gradivo, ruska politika o projektu govori v samih presežnikih.
A blišč pride s ceno. Ta je 50 milijard evrov, s čimer bodo te igre na vrhu najdražjih tovrstnih dogodkov v zgodovini. Menda tudi zaradi cvetoče korupcije, ki je določene dele projekta podražila tudi za desetkrat.
Ni malo Rusov, ki pravijo, da bi bilo bolje, če bi ta denar porabili za nujno potrebne šole, ceste in javno zdravstvo. Drugi pravijo, da si Rusija igre vsekakor lahko privošči, nenazadnje gre za državo, v kateri denar, sicer v obliki nafte, dobesedno teče iz zemlje.
Čeprav marsikateri del projekta zamuja, večina pričakuje, da bo vse pripravljeno pravočasno, nenazadnje projekt osebno podpira predsednik Vladimir Putin.
Tisti, ki v pripravah na olimpijado ne uživajo preveč, so domačini, je iz prve roke ugotovil Reutersov fotograf, ki se je odpravil v Soči.
Skupaj z večino Rusov so bili tudi domačini leta 2007, ko je Soči dobil dodeljeno organizacijo olimpijskih iger, veseli. Na območju, ki se razteza na okoli 145 kilometrih, so pričakovali infrastrukturo, kanalizacijo in obsežna vlaganja v lokalni turizem.
Investitorji so res prišli, a precej bolj agresivno, kot so pričakovali prebivalci. Zgradili so velike hotelske komplekse, "super" avtocesto in dih jemajoče olimpijske objekte.
Za prebivalce pa je to pomenilo pet let prašnega zraka, hrupa težke mehanizacije, izsušene vodne vire, cestni kaos in porušene domove, ki so stali na poti novemu blišču, nekaj pa so jih vzeli plazovi zaradi napačnih posegov v okolje.
Mnogi so agresiven pristop organizatorjev, ki imajo za to blagoslov vlade, prenašali v tišini. Ne želijo biti tisti, ki bi kvarili ''skupni ruski projekt'', spet drugi so jasno izrazili svoje negodovanje. Še vedno si želijo uspeha iger in domačih športnikov, a se sprašujejo, ali je bilo res nujno, da za blišč države ostanejo brez svoje lastnine.
V žalostno zakulisje olimpijskega blišča lahko pogledate v galeriji fotografij.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.