Med 2800 taksisti, ki so sodelovali v protestih, je policija v zvezi z njimi po državi aretirala najmanj 11 oseb, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Protesti so izbruhnili, ko so vozniki blokirali dostope do letališč, železniških postaj in glavnih prometnic. Protestirajo namreč proti storitvi Uber, ki omogoča nepoklicnim voznikom, da s svojim lastnim osebnim vozilom opravljajo komercialne prevoze, potnikom pa zagotavlja enostavno naročanje in nizke cene prevoza.
Besni taksisti so zažigali gume, napadali avtomobile, posredovati je morala policija, ki je uporabila tudi solzivec.
Zvezdnica obtičala v zastojih
Med vozili, ki so obtičala v zastojih, je bilo tudi vozilo z ameriško glasbenico Curtney Love. Zvezdnica je prek družbenih omrežij sporočila, da je njeno vozilo padlo v zasedo protestnikov, ti pa so voznika vzeli za talca. Francoskega predsednika je v enem od naslednjih sporočil vprašala, "kje za vraga" je policija, in med drugim dejala, da je varnejša v Bagdadu.
Aeroports de Paris, upravljavec obeh letališč Charles de Gaulle in Orly, je potnikom svetoval, naj uporabijo vlake, ker so ceste povsem blokirane. Ker je promet obstal, so se nekateri po in ob avtocesti do letališč s kovčki odpravili kar peš.
Taksisti besni, vlada miri
Taksisti trdijo, da aplikacija UberPOP ogroža njihova delovna mesta, s tem ko prek nje trg preplavljajo nizkocenovni prevozniki. Uporabniki lahko z aplikacijo namreč pri neprofesionalnih voznikih enostavno rezervirajo prevoz, ki je precej ugodnejši od tarif taksistov. Aplikacija je od letošnjega januarja sicer prepovedana, a je prepoved v praksi težko udejanjati, zato storitev deluje naprej.
Po besedah enega od članov stranke Splošne konfederacije dela je UberPOP nelegalen, zakon pa je treba spoštovati. "Imamo občutek, da vlada dovoljuje to dogajanje," je komentiral ukrepanje oblasti glede nespoštovanja zakonskih določil.
Policija je zoper protestnike uporabila solzivec in prekinila protest na zahodnem avtocestnem kraku. Z mestnega avtocestnega obroča je prav tako odstranila goreče pnevmatike.
Notranji minister Bernard Cazenueve je vse udeležence protestov pozval, naj se ne vključujejo v nasilje. Dejal je, da je tožilcem naročil, naj izdajo odredbo o prepovedi aplikacije UberPOP.
Protest tudi v Marseillu
Mirni protesti so potekali tudi v nekaterih drugih mestih, med drugim v Toulouseu in Marseillu. Zaradi cestnih zapor so številni potniki zamudili svoje lete.Podobna slika je tudi v Marseillu, kjer so taksisti prav tako blokirali dostope do letališč in železnic.
Taksisti besnijo, ker jim Uber odžira velik kos dobička. V zadnjih tednih sicer prihajajo tudi poročila o napadih na Uberjeve voznike in njihove potnike.
Taksisti zahtevajo implementacijo zakona, ki prepoveduje nepoklicne voznike, je dejal predstavnik sindikata taksistov Abdelkader Morghad. Dodal je, da so poklicni vozniki zaradi te storitve izgubili od 30 do 40 odstotkov letnega prihodka. Uber se je na ta zakon, ki storitev prepoveduje, pritožil.
Proti storitvi UberPOP je do sedaj potekalo že nekaj protestov, od katerih so se nekateri prav tako sprevrgli v nasilje. Minuli teden so taksisti tudi napadli nekaj voznikov, ki so ponujali prevoz prek aplikacije.
Podjetje, ki ima korenine v ameriškem San Franciscu, je sporočilo, da ima v Franciji okoli milijon uporabnikov. Želijo pa prodreti tudi v Slovenijo.
V Franciji naj bi imela aplikacija 400.000 uporabnikov, od prepovedi izvajanja storitve pa je za kršitev zagrožena zaporna kazen do enega leta s plačilom 15.000 evrov stranske denarne kazni.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.