Okoli 12.000 Gvatemalcev se je v protestu proti nasilju v družini povzpelo na vulkan Volcan de Agua, ki je visok kar 3.765 metrov, pri tem pa so oblikovali človeško verigo. Aktivisti upajo, da jim je uspelo narediti najdaljšo človeško verigo na svetu, protesta pa se je udeležil tudi predsednik države Otto Perez Molina.
"Želimo si, da bi se nasilje v državi končalo. Nočemo, da bi bila Gvatemala država z največ nasilja na svetu," je povedal Perez Molina, ki je predsedniški položaj prevzel pretekli teden, pri tem pa obljubil trd boj proti nasilju.
Vzpona na vulkan se je udeležila tudi britanska veleposlanica Julie Chappel. Njeno veleposlaništvo je pomagala tudi pri financiranju in organizaciji tega dogodka. "Trudimo se, da bi mlade voditelje prepričali, da je potrebna generacijska sprememba, ki bi jim narekovala, da je treba reči – do zdaj smo nekako tolerirali kulturo nasilja, od zdaj naprej pa tega ne bo več," je dejala Chappellova.
Gvatemala ima zelo visoko stopnjo umorov, še posebej pereče pa je tudi nasilje v družini. Letno oblasti obravnavajo na desettisoče prijav nasilja v družini, samo lani pa je bilo pri tem ubitih 550 žensk. Stopnja umorov je v Gvatemali med najvišjimi v svetu, le štiri odstotke umorov pa oblasti uspešno raziščejo.
Nekateri na nasilje gledajo kot na zapuščino državljanske vojne, ki je trajala od leta 1960 do leta 1996, v kateri so se na eni strani borile državne sile, na drugi pa levičarski uporniki. V vojni je bilo ubitih več kot 200.000 ljudi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.