Izbruh islandskega vulkana Grimsvötn je do zdaj najhuje prizadel vasi južno in vzhodno od vulkana. Dnevi so se spremenili v noči, saj sta pepel in dim iz vulkana okoliška naselja zavila v temo.
Oblak pepela se je pozno v nedeljo premaknil nad prestolnico Reykjavik, zaradi česar je bilo v ponedeljek do 19. ure zaprto letališče v glavnem mestu.
Zaprt ostaja le del zračnega prostora nad Grenlandijo. Na Islandiji je bil sicer sprva zaprt celoten zračni prostor, pozneje pa so ga postopoma odprli.
Ob 20. uri po srednjeevropskem času so odprli vsa letališča v državi. Zračni prostor nad Islandijo bo predvidoma odprt najmanj do torka zjutraj. Drevi in ponoči naj bi tako opravili vse predvidene lete ter tudi tiste, ki so bili zaradi zaprtja zračnega prostora preloženi.
Britanski meteorologi pričakujejo, da bo oblak pepela ob 2. uri ponoči dosegel Irsko, Severno Irsko in sever Velike Britanije.
Škotski regionalni letalski prevoznik Loganair s sedežem v Glasgowu je že odpovedal 36 poletov, napovedanih za torek zjutraj. Letalska družba sicer sporoča, da letalski prevozi med škotskimi otoki ne bodo moteni.
Tudi nizozemski letalski prevoznik KLM, del skupine Air France-KLM, je v ponedeljek sporočil, da je odpovedal 16 poletov v in iz Velike Britanije, napovedanih za torek zjutraj. Njihova letala ne bodo letela v škotski Aberdeen, Glasgow, Edinburg in Newcastle.
Ameriški predsednik Barack Obama bo zaradi bližajočega se oblaka prahu iz Irske nocoj predčasno poletel v Veliko Britanijo na državniški obisk, so sporočili iz Bele hiše.
Drugod po Evropi medtem letalske oblasti zaskrbljeno pričakujejo novice o tem, kaj bo zadnji izbruh pomenil za njihov zračni prostor in letališča. Strokovnjaki sicer pravijo, da ni zelo verjetno, da bi se ponovila situacija od lani, ko je bil zračni prostor zaprt šest dni.
Po drugi strani je Evropska organizacija za varnost zračnega prometa Eurocontrol danes sporočila, da bi lahko oblak pepela, če se intenzivnost gibanja ne spremeni, do jutri dosegel severni del Škotske, do četrtka pa še zahodno Francijo in severno Španijo. Ob tem so še sporočili, da danes nikjer ne pričakujejo popolnega zaprtja zračnega prostora, razen na Islandiji.
Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za okolje Siima Kallasa je danes v Bruslju poudarila, da se trenutne razmere močno razlikujejo od lanskih. "Veter je šibkejši, delčki vulkanskega pepela so večji ter hitreje padejo na tla, poleg tega znamo bolje delovati v kriznih razmerah," je dejala Kallasova.
Grimsvötn je najbolj aktiven vulkan na Islandiji. Leži pod največjim islandskim ledenikom Vatnajökull na jugovzhodu Islandije. Od leta 1922 je izbruhnil že desetkrat. Zadnjič je bruhal novembra 2004, tedaj pa je vulkanski pepel dosegel tudi Evropo in prav tako povzročil nekaj težav v letalskem prometu.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.