Detroit, zibelka ameriške avtomobilske industrije, je vložil zahtevo za stečaj. Toda zvezna sodnica v državi Michigan Rosemarie Aquilina je medtem sporočila, da je zahteva za stečaj protiustavna in jo je zato potrebno umakniti. Začasni krizni upravljavce mesta Kevyn Orr je nemudoma napovedal pritožbo na odločitev sodnice.
Če bi sodnica potrdila stečaj, bi moralo na tisoče upnikov v pogajanja z Orrom za poplačilo 18,5 milijarde ameriških dolarjev (14,1 milijarde evrov) dolga in Detroit bi bilo največje mesto v ameriški zgodovini, ki je bankrotiralo.
Odločitev za vložitev zahteve za stečaj na zveznem sodišču sta odobrila guverner Rick Snyder in Orr. Po besedah guvernerja so predolgo ignorirali fiskalno realnost, ki je grozila. ''Težko odločitev sem sprejel, da bi imeli prebivalci Detroita še naprej osnovne usluge, ki jih zaslužijo, in da bi lahko začeli okrevati na realnih finančnih temeljih, ki bo omogočalo razvoj in napredovanje. Korak je bil težek, ampak edini možen, da bi se lahko soočili s težavami, ki se kopičijo zadnjih šest desetletij,'' je dodal.
V propadajočem mestu je veliko kriminala, v zadnjih 40 letih so zabeležili rekordno veliko umorov. 40 odstotkov semaforjev ne deluje, policisti v povprečju potrebujejo 58 minut za odziv na klic v sili, kar je več kot petkrat dlje od povprečja v ZDA. Deluje le tretjina služb za nujno medicinsko pomoč. Mestni oblastniki naj bi bili močno podkupljivi, v administraciji naj bi vladal kaos. Obenem napovedujejo nižanje pokojnin in zmanjševanje pravic delavcev. Po mnenju zasebnih investitorjev je bil stečaj edina možnost za prepotrebno reorganizacijo mestnih služb in za izdelavo načrta za povračilo prevelikih dolgov.
Prebivalci dvomijo, da bo stečaj pomagal
Za 55-letnega Jodieja Holmsa, ki je bil na poti na začasno delo, je stečaj jalov poskus, ki ga je opisal z besedami "kot bi poskušali s palcem zaustaviti jez''. Meni, da jim bankrot ne bo pomagal. ''Mogoče bo pomagalo, ne vem. Do zdaj ni še nič delovalo, zakaj bi stečaj?'' se sprašuje upokojeni avtomehanik, 68-letni Damien Collins. Njegovo domačo hišo obkrožajo zapuščene in propadle stavbe. ''Detroit ponuja številne priložnosti, vendar potrebuje nove politike. Preveč je korupcije,'' je prepričana 30-letna natakarica Joanna Maslach.
Detroit je bil ustanovljen pred več kot 300 leti. S prihodom avtomobilske industrije v prvi polovici 20. stoletja se je mesto hitro širilo, industrijski razcvet se je zaustavil pred nekaj desetletji in od takrat so porazne statistike. Število prebivalcev se je v zadnjih 60 letih zmanjšalo za 1,1 milijona in danes jih v Detroitu živi le še 700.000, petina je brezposelnih. Prizori zapuščenih hiš, tudi celih četrti, ki so jih nekdanji Detroitčani pustili za seboj v iskanju boljšega življenja, so slike tipičnega Detroita. Ali bo stečaj pomagal, bo pokazal čas.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.