Tujina

Foto: Državljanski udar, ki to ni

Antananarivo, 17. 03. 2009 17.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Madagaskarja je predal oblast vojski, a zahodni diplomati pravijo, da s tem ni odstopil. Vojska bi namreč morala zapustiti položaj, ko bo predsednik tako odločil.

Po večtedenskih protestih, v katerih je bilo ubitih več kot 140 ljudi, je predsednik Madagaskarja Marc Ravalomanana danes predal oblast odboru najvišjih vojaških predstavnikov. Zahodni diplomati v državi sicer ob tem pojasnjujejo, da to nikakor ne pomeni, da je predsednik odstopil, kot od njega zahteva vodja opozicije Andry Rajoelina. Vojska trenutno sicer izvaja oblast, vendar mora na zahtevo predsednika kadar koli zapustiti položaj.

Predsednik Madagaskarja Marc Ravalomanana
Predsednik Madagaskarja Marc Ravalomanana FOTO: Reuters

"Po globokem razmisleku sem se odločil razpustiti vlado in se odreči oblasti, da bi bil lahko ustanovljen vojaški direktorat," je dejal Ravalomanana. V radijskem nagovoru je še dodal, da je bila odločitev zelo težka, a potrebna, saj za razvoj države potrebujejo mir.

Predstavnik Ravalomanane je pojasnil, da bo vojaški odbor sestavljen iz visokih vojaških voditeljev, ki bodo organizirali nacionalno konferenco, ta pa bo nato v roku dveh let odgovorna za organizacijo volitev. Ravalomananu se sicer predsedniški mandat izteče leta 2011.

Njegov nasprotnik Rajoelina je pred tem danes v spremstvu svojih privržencev vstopil v urad predsednika v središču prestolnice Antananarivo, kjer so ga pozdravili uporniški vojaki. Ob tem je dejal, da je boj njegovih podpornikov tik pred uspešnim koncem. Afriška unija je njegovo dejanje označila za poskus državnega udara.

Že v ponedeljek je sicer skupina uporniških vojakov – razkol v vojski je močno oslabil položaj predsednika države – zasedla eno od predsedniških palač v Antananarivu. Vojaki namreč pripadajo simpatizerjem Rajoeline, ki se je nedavno samovoljno oklical za vodjo prehodne vlade. Rajoelina očita Ravalomananu diktatorstvo in je zahteval njegov odstop, slednji pa vztraja, da se bo, če bo treba, boril do zadnjega diha.

Vojska je zasedla predsedniško palačo.
Vojska je zasedla predsedniško palačo. FOTO: Reuters

Zaskrbljenost zaradi nastalih razmer na Madagaskarju je danes izrazil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana. Uporaba nasilja za prevzem oblasti, s pomočjo katerega poskušajo obiti ustavni proces, je nesprejemljiva, je sporočil Solana in pozval prebivalce otoka in vse vpletene strani, naj vzdržujejo mir. Obenem je v sporočilu izrazil podporo prizadevanjem za posredovanje.
 

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User434341
17. 03. 2009 21.32
mal se hecam no LOL .... am bi pa vprašal ,če je Madagaški predsednik mogoče kitajc al neki sličnega ,tak čudn je!?
User434341
17. 03. 2009 21.31
matr je frajer un vojak k ma sončne špegle,prou mudel ... :)
pijanec22
17. 03. 2009 19.28
Sami so si krivi.
User432558
17. 03. 2009 18.41
Kaj je to na sliki?
User432558
17. 03. 2009 18.10
Vabim vas k praznovanju 26. aprila kot Svetovnega dneva semen. 26. april je peta obletnica sprejetja in podpisa Ukaza 81 v Iraku, ki prepoveduje kmetom ohranjanje in uporabo lastnih tradicionalnih semen, zato so jih prisiljeni kupovati od tujih semenarskih hiš, večino ameriških. S praznovanjem Dneva semen želimo opozoriti na pomen ohranjanja semen tradicionalnih kulturnih rastlin za prihodnje rodove in opozoriti na težnje določenih držav in mednarodnih podjetij, ki si že jemljejo pravico lastnine in nadzora nad semeni. Endorsing April 26 as Seeds Day 26. april je peta obletnica sprejetja in podpisa Ukaza 81 (v nadaljevanju Order 81), katerega avtor je Paul Bremer, uradnik CPA (Coalition Provisional Authority - začasne iraške vlade po invaziji ZDA, ki so jo določile ZDA). Ukaz 81 je prepovedal iraškim kmetom uporabo njihovih tradicionalnih semen in jih je prisilil, da kupujejo semenski material tujih semenarskih in agrikemičnih podjetij (predvsem ameriških).
User432558
17. 03. 2009 18.09