V Atenah se je danes po podatkih policije zbralo okoli 2500 ljudi in protestiralo proti načrtovani reformi pokojninskega sistema, ki jo mora Grčija izvesti v zameno za mednarodno pomoč. K protestom sta pozvala oba največja sindikata v državi.
Protest je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP potekal na trgu Syntagma v središču Aten. "Dokler tisti na oblasti ne bodo doumeli, bodo delavci šli na cesto," je pisalo na transparentu največjega sindikata zasebnega sektorja GSEE. V največjem sindikatu javnega sektorja ADEDY pa so k protestu pozvali zato, da se reče "ne razkrajanju sistema varnosti."
Grški sindikati so zaradi napovedanih reform tudi napovedali splošno stavko, ki bo 4. februarja. To bo že tretja splošna stavka v Grčiji v nekaj mesecih.
Grška vlada je napovedala znižanje najvišjih pokojnin s trenutnih 2700 evrov na 2300 evrov in uvedbo nove minimalne zajamčene pokojnine v višini 384 evrov. Obenem želi povečati prispevke za socialno varnost tako s strani delodajalcev kot delavcev.
Grčija mora v skladu z dogovorom z Evropsko komisijo, Evropsko centralno banko in Mednarodnim denarnim skladom privarčevati 1,8 milijarde evrov pri državnih izdatkih za pokojnine, še navaja AFP.
Grški problemi v senci begunske krize, a izginili nikakor niso
Grčija medtem ostaja problematična članica EU, čeprav so njene težave zaradi begunske krize zadnje mesece precej manj izpostavljene.
Šef evropskega reševalnega mehanizma ESM Klaus Regling je tako v četrtek v Bruslju opozoril, da je treba prvi pregled izvajanja tretjega programa pomoči Grčiji končati čim prej, saj lahko likvidnostni položaj države v prihodnjih mesecih spet postane problematičen. Grčija mora v prvem četrtletju poplačati za štiri milijarde evrov dolga.
Pregled je nujno končati čim prej, saj bo to omogočilo nadaljnje finančne obroke, je poudaril Regling. Grčija naj bi po prvotnih načrtih v primeru uspešno končanega prvega pregleda dobila 5,5 milijarde evrov, a ta znesek se lahko še spremeni.
Za uspešno končanje prvega pregleda bodo ključni pokojninska reforma, proračun za letos in privatizacijski sklad. Prvi odzivi evropskih posojilodajalcev na predlog pokojninske reforme so spodbudni, a obenem vsi opozarjajo, da ga je treba še podrobno preučiti.
Grški finančni minister Evklid Cakalotos je po obisku šestih evropskih prestolnic, v katerih je predstavil pokojninski načrt, v Bruslju dejal, da je povsod naletel na "razumevajoča ušesa" ter na sogovornike, ki so osredotočeni na rešitve, ne na probleme.
Grki pa so se na vladne načrte odzvali s protesti. Protestirajo grški odvetniki, ki ocenjujejo, da bi nova zakonodaja prispevke za pokojnine in zdravstveno varstvo samozaposlenih zvišala za več kot 200 odstotkov.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.