Več sto protestnikov je včeraj zavzelo ulice Hongkonga in izrazilo podporo Edwardu Snowdenu. Prebivalci Hongkonga so očitno 29-letnika, ki je poskrbel za odmevno razkritje ameriškega vladnega programa nadzora nad telefonskimi pogovori in internetom, vzeli za svojega.
"Danes smo vsi Edward Snowden," so sporočali protestniki, ki so v rokah nosili transparente. Zbrali so se pred ameriškim veleposlaništvom v Hongkongu. Na transparentih je med drugim pisalo: "Zaščitite Snowdena" in "Smo proti njegovi izročitvi". Protestniki so vzklikali: "Osvobodite Snowdena in aretirajte Obamo".
Eden od udeležencev shoda je dejal, da želijo svetu sporočiti, da 29-letnika podpirajo in da prebivalci Hongkonga potrebujejo ljudi, ki se bodo uprli vladi in preprečili, da bi nadzirala njihova življenja.
Če ga na eni strani prebivalci Hongkonga podpirajo, pa so na drugi strani Američani razdeljeni. V javnomnenjski anketi so ugotovili, da 38 odstotkov vprašanih meni, da je storil prav, 35 odstotkov, da je izdajalec, 28 odstotkov pa se jih ne more odločiti. So pa ugotovili, da tisti, ki so zgodbo spremljali podrobneje, Snowdenu bolj zaupajo, med temi namreč uživa 50-odstotno podporo.
Po zadnjih informacijah je Snowden še vedno v Hongkongu. Kitajska o aferi za zdaj molči. Ni znano, ali so ga Kitajci pripravljeni loviti, ujeti in predati ZDA.
Spomnimo – Snowden, nekdanji uslužbenec Cie in pogodbenik Agencije za nacionalno varnost (NSA), je časnikoma Guardian in Washington Post razkril podatke o spornih ameriških programih nadzora, dovolil pa jima je tudi razkritje identitete, čeprav se je zavedal vseh posledic.
Ameriška vlada se v najnovejšem poročilu brani, da je v lanskem letu zahtevala podatke o manj kot 300 telefonskih številkah. Kot še navajajo, jih je informacija pripeljala do dveh moških, ki sta načrtovala napad na sistem newyorške podzemne železnice leta 2009.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.