Ko je včeraj okoli 18.30 odjeknila novica o streljanju v nakupovalnem središču Olympia v Münchnu, so vsi upali, da gre za še en lažni preplah in nesporazum, tako kot se je te dni to zgodilo v Bruslju in pariškem muzeju Louvre.
A hitro je bilo jasno, da gre za resničen napad. Policisti so na svojem Twitter profilu pojasnili, da so obvestilo o streljanju dobili ob 17.50. Napadalec je svoj strelski pohod začel v restavraciji hitre prehrane McDonald's, nato se je preselil na ulico in kasneje vstopil v trgovsko središče Olympia blizu olimpijskega stadiona.
Dolgo ni bilo jasno, koliko je napadalcev. V uredništvu smo dogajanje spremljali iz minute v minuto. Podrobno poročilo si lahko preberete TUKAJ.
Policisti so danes na tiskovni konferenci razložili, da še vedno ne poznajo motiva, zakaj je 18-letnik moril. Rodil in šolal se je v Münchnu, po do zdaj zbranih podatkih pa je včeraj deloval sam. Bil je iranskega porekla in je še vedno obiskoval šolo. Policija ni povedala njegovega imena, a nemški mediji navajajo, da je šlo za Davida Alija Sonbolyja. Živel je s starši v stanovanju blizu nakupovalnega centra, kjer je izvedel napad. Njegov oče je voznik taksija, mati pa dela v trgovini.
Zbiral gradivo o strelskih pohodih
Na njegovem domu so že opravili hišno preiskavo. Tam niso odkrili dokazov, da bi bil napadalec povezan s skrajneži Islamske države. So pa odkrili dokazno gradivo, ki kaže, da si je ogledoval posnetke in zbiral gradivo o strelskih pohodih. Med drugim naj bi imel knjigo o pobojih na ameriških šolah Columbine in Virginia Tech. "S to temo se je storilec očitno intenzivno ukvarjal," je povedal šef münchenske policije Hubertus Andrae.
Menijo, da se na strelski pohod ni odpravil iz političnih ali verskih razlogov. Na podlagi te ugotovitve ocenjujejo, da je šlo za klasično dejanje neuravnovešene osebe. "Dejanje in storilec nimata nobene povezave z begunsko tematiko," je dejal Andrae.
Streljal je s pištolo Glock, kalibra 9-milimetrov, za katero ni imel orožnega lista. Imel pa je tudi 300 nabojev. Kje je dobil orožje in ali je za seboj pustil kakšno poslovilno pismo, še ni znano.
Policija preverja navedbe, da naj bi napadalec vdrl na Facebook profil in tam objavil lažen oglas, da v restavraciji s hitro prehrano delijo brezplačno hrano. Tako naj bi mlade zvabil v past. Ali je svoje žrtve poznal in jih tako zvabil v past, ni jasno in policija te navedbe še preiskuje.
Umoril je devet oseb, na koncu pa sodil še sebi. Napadalec je imel psihične težave, v preteklosti pa je bil dvakrat žrtev mladoletnih nasilnežev. Njega policija ni nikoli obravnavala.
Trije mrtvi so bili stari 14 let, dve žrtvi 15 let. Po ena žrtev je bila stara 17, 19, 20 in 45 let. Vse žrtve so bili nemški državljani, ki so živeli v Münchnu.
Še 27 oseb je bilo ranjenih, od tega so trije v kritičnem stanju.
Policija je včeraj obravnavala 4310 klicev na pomoč, in sicer med 18. uro in polnočjo.
Včeraj je minilo pet let od napada Andersa Breivika na Norveškem. Da je 18-letnik moril prav na obletnico pokola na Norveškem, kaže na povezavo z množičnim morilcem Breivikom. Slednji je bil avgusta leta 2012 obsojen na 21 let zapora, kar je najvišja možna kazen na Norveškem, zaradi bombnega napada v vladni četrti v Oslu in strelskega pohoda na bližnjem otoku Utoya 22. julija 2011. Ubil je skupno 77 ljudi, večinoma mladih. Skrajni desničar naj bi ubijal iz jeze do muslimanov in norveške politike multikulturalizma.
Policija prosi javnost za posnetke
Policija je na javnost naslovila prošnjo, naj jim posreduje vse posnetke, ki so nastali pred, med in po napadu.
Sosedje so novinarjem povedali, da je bil 18-letnik tih mladenič, ki ni delal težav.
Kaj je še znanega?
Po navedbah kosovskega zunanja ministrstva so bile tri smrtne žrtve po rodu s Kosova – 21-letni Dijamant Zabergja (smrt je na Facebooku potrdil njegov oče), Armela Segashi (smrt je na Facebooku potrdil njen brat) in Sabina Sulaj. Vsi so živeli v Münchnu.
Po navedbah njihovih držav so med mrtvimi tudi trije Turki in Grk, sicer vsi nemški državljani.
Nemški mediji so objavili fotografijo napadalca:
Sprva so sumili, da sta v napadu sodelovali še dve osebi, a so, potem ko so ju zaslišali, ugotovili, da nista povezani z napadom. Gre za osebi, ki sta panično zbežali iz nakupovalnega središča in se s kraja odpeljali z osebnim vozilom. Kar je najprej delovalo kot nenavadno početje, se je izkazalo za boj za preživetje.
Truplo napadalca so našli kak kilometer stran od trgovskega centra. 18-letnik se je ustrelil sam, policisti so pregledali njegov nahrbtnik, vendar v njem niso našli eksploziva.
Napadalec ni bil povezan s skrajneži samooklicane Islamske države, saj gre za pripadnika iranske skupnosti. Iran pa je močan nasprotnik IS in gre za drugo vejo islama. Zanimivo je tudi to, da naj bi mladenič med streljanjem vzklikal slogane, ki so bolj blizu nemškim desničarskim skrajnežem. Slišali naj bi ga, da je kričal "prekleti tujci" ter da je Nemec.
Na spodnjem posnetku, ki so ga posneli stanovalci okoliških stavb, je moč slišati napadalca, ki reče, da je Nemec:
Da ne gre za skrajneža, kaže tudi dejstvo, da je napadalec na koncu storil samomor. Skrajneži tega ne bi nikoli storili.
Hiter odziv policije
Po podatkih policije je v akciji sodelovalo 2300 pripadnikov varnostnih služb, tudi iz sosednje Avstrije, ki je zaradi dogajanja na Bavarskem ponoči poostrila varnostne ukrepe.
V Münchnu se medtem življenje vrača v stare tire. Trenutno je na terenu še okoli 800 pripadnikov varnostih sil. Iz varnostnih razlogov niso odpovedali nobene prireditve, ostaja pa zaenkrat zaprto prizorišče napada v trgovskem središču Olympia.
Kako naprej?
Jasno je, da je varnega in brezskrbnega načina življenja, kot smo ga bili vajeni v Evropi, konec. Kako torej naprej?
V Berlinu se je pod vodstvom kanclerke Angele Merkel sestal varnostni kabinet. Na zasedanju je sodeloval tudi nemški notranji minister Thomas de Maiziere, ki je prekinil dopust v ZDA in se vrača v domovino. Skušali bodo odgovoriti na omenjeno vprašanje.
Kot je dejal vodja kanclerkinega kabineta Peter Altmaier, so odločeni storiti vse, da v Nemčiji ne bo razraščanja terorizma in nečloveškega nasilja.
Ameriški predsednik Barack Obama je Nemčiji ponudil vso pomoč, ki bi jo potrebovali, prav tako francoski predsednik Francois Hollande. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Bahram Ghasemi pa je ostro obsodil napad v Nemčiji in izrazil solidarnost z nemškimi oblastmi.
Poklon žrtvam:
Merklova je danes že nagovorila nemško javnost. Pohvalila je odziv varnostnih sil in reševalnih ekip, prav tako miren odziv prebivalcev Münchna. Zahvalila se je vsem, ki so nemškemu narodu poslali besede sožalja in podpore. Ob tem je poudarila, da narod žaluje za žrtvami pokola.
Nad "smrtonosnim napadom" je bil pretresen tudi predsednik Joachim Gauck. ''Evropa ostaja enotna," pa je sporočila visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini.
KOMENTARJI (1571)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.