Tujina

FOTO: Iran na veliko pozdravil slovensko veleposlaništvo, Pahor nagovoril njihov parlament in pristal na naslovnicah iranskih časopisov

Teheran, 23. 11. 2016 16.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po treh letih je Slovenija znova odprla veleposlaništvo v Iranu. Novo predstavništvo v slovenski diplomatski mreži je odprl predsednik republike Borut Pahor, ki je imel tudi to redko čast, da nagovori iranski parlament.

Odprtje veleposlaništva v Iranu
Odprtje veleposlaništva v Iranu FOTO: Borut Pahor / Twitter

Slovenija je danes po treh letih znova odprla veleposlaništvo v Iranu. Novo predstavništvo v slovenski diplomatski mreži je odprl predsednik republike Borut Pahor, ki je sklenil dvodnevni uradni obisk v islamski republiki. Pahor je poudaril, da bo odprtje veleposlaništva omogočilo še tesnejše sodelovanje med državama.

"Odprtje slovenskega veleposlaništva v Iranu je simbolni in stvarni dokaz novega, srečnega in uspešnega sodelovanja med obema narodoma in državama," je v nagovoru poudaril Pahor. "Odpiramo ga v upanju, da bo omogočalo tesno politično in gospodarsko sodelovanje, da bo zbližalo oba naroda in poglobilo odnose med državama," je dejal.

To je po njegovih besedah pomemben trenutek za odnose med državama pa tudi za razvoj slovenske diplomatske mreže. "To je strateški korak z jasnim političnim sporočilom glede ambicij slovenske zunanje politike," je zatrdil Pahor.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Borut Pahor / Twitter

Zunanji minister Karl Erjavec, ki je spremljal predsednika na obisku v Iranu, je izrazil prepričanje, da bo odprtje veleposlaništva dalo nov zagon že tako odličnim in prijateljskim odnosom med državama. Veleposlaništvo, ki ima prostore v severnem, premožnejšem delu Teherana, bo po njegovem mnenju ponudilo priložnost tudi za poglobitev sodelovanja na področjih kulture, izobraževanja, raziskovanja in znanosti.

Erjavec je poudaril, da so pogovori z najvišjimi iranskimi predstavniki v teh dneh dokaz zaupanja in spoštovanja med političnimi voditelji obeh držav in to je dobra osnova z nadgradnjo sodelovanja na vseh področjih.

Izrazil je zadovoljstvo, ker predsednika na obisku spremlja tudi močna gospodarska delegacija. Prepričan je, da bo to dalo nov zagon gospodarskemu sodelovanju med državama. "Prepričan sem, da imamo lepe možnosti poglobiti sodelovanje na različnih gospodarskih področjih in povečati blagovno menjavo." Po njegovem mnenju lahko v kratkem času dosežemo rezultat iz leta 2011, ko je dvostranska menjava dosegla skoraj 100 milijonov evrov.

Obisku slovenskega predsednika so precej pozornosti namenili tudi iranski mediji. Spremljale so ga številne novinarske ekipe, novica o obisku, pospremljena s fotografijo s srečanja z vrhovnim voditeljem Hamenejem, pa je bila danes na naslovnicah vseh pomembnejših časnikov.
Obisku slovenskega predsednika so precej pozornosti namenili tudi iranski mediji. Spremljale so ga številne novinarske ekipe, novica o obisku, pospremljena s fotografijo s srečanja z vrhovnim voditeljem Hamenejem, pa je bila danes na naslovnicah vseh pomembnejših časnikov. FOTO: Borut Pahor / Twitter

Slovesnega odprtja veleposlaništva se je udeležil tudi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif, ki je v kratkem nagovoru pozdravil odločitev Slovenije za ponovno odprtje predstavništva v Teheranu in poudaril, da obisk slovenskega predsednika, dveh ministrov in gospodarske delegacije odpira novo poglavje v odnosih med državama.

Pahor se je danes srečal tudi s predsednikom iranskega parlamenta Alijem Laridžanijem. Ogledal si je tudi parlamentarno dvorano, kjer so ga povabili, naj nagovori poslance, kar je redka priložnost za tuje voditelje.

"Za to so se gostitelji odločili v zadnjem hipu in kot mi je dejal iranski zunanji minister, se ne spomni, kdaj bi imel nazadnje kakšen tuji voditelj to čast, da je nagovoril iransko nacionalno skupščino," je povedal.

Sicer pa Pahor ni skrival navdušenja nad obiskom v Iranu. "Bistveno bolj sem zadovoljen z obiskom, kot sem pričakoval. Pričakoval sem zelo veliko, vendar je doseženega še veliko več," je dejal v izjavi za slovenske medije.

Menil je, da so s prvim uradnim obiskom slovenskega predsednika zadovoljni tudi iranski gostitelji - predsednik države Hasan Rohani, vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej in drugi visoki predstavniki - pa tudi slovenski in iranski gospodarstveniki, ki so v torek navezovali stike na poslovni konferenci.

Gre za državo, ki ima 80 milijonov prebivalcev

"Gre za državo, ki ima 80 milijonov prebivalcev in se znova odpira v mednarodno skupnost, državo, v katero zdaj pogosto prihajajo voditelji drugih držav in poskušajo v času, ko se normalizirajo odnosi Irana z mednarodno skupnostjo, zasesti čim močnejši položaj pri iranski oblasteh. Mislim, da je to Sloveniji s tem obiskom zelo uspelo," je prepričan predsednik.

O pogovoru z iranskim vrhovnim voditeljem, s katerim se je srečal v torek, je dejal, da je ajatola toplo sprejel njegovo stališče, da na obisku v Iranu ni samo zaradi poslov, ampak predvsem zato, ker jih spoštuje. "Mislim, da smo z vsebino obiskov, iskrenostjo razprav in zaupnostjo glede izmenjave stališč začrtali zelo odprto pot za novo poglavje v odnosih med državama," je povedal Pahor.

Po njegovem mnenju so v pogovorih z iranskimi voditelji uspeli vzbuditi iskreno zanimanje za strateški odnos Irana do Slovenije. "Da imamo mi strateški odnos do njih, pa kaže tudi današnje odprtje veleposlaništva v Teheranu," je poudaril.

Glede prihodnosti sporazuma med Iranom in šesterico velikih sil o iranskem jedrskem programu je Pahor ponovil, naj vsaka podpisnica tega dogovora dobro premisli, preden se morda odloči za umik iz sporazuma. Izrazil je upanje, da nobena nova administracija držav podpisnic ne bo spremenila pozitivnega stališča do jedrskega dogovora.

"To je eden redkih pomembnih dosežkov mednarodne skupnosti, dosežen po mirni poti z diplomatskimi sredstvi, in utrjuje našo vero, da je mogoče najzahtevnejše probleme rešiti po mirni poti," je poudaril. Če bi se zdaj katera od velikih sil umaknila iz sporazuma, bi bil to po njegovem mnenju še en slab obet.

Obisku slovenskega predsednika so precej pozornosti namenili tudi iranski mediji. Spremljale so ga številne novinarske ekipe, novica o obisku, pospremljena s fotografijo s srečanja z vrhovnim voditeljem Hamenejem, pa je bila danes na naslovnicah vseh pomembnejših časnikov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

iGURT
24. 11. 2016 13.20
+4
Kot prvo je bila napaka da je ivan janša sploh dal zapret veleposlaništvo v Iranu marca 2013. Iran je država ki je vedno bolj privlačna za investitorje, gradbena in ostala podjetja. Vsa Evropa in širše si prizadevajo za čimveč posla v Iranu. ...naš ivan janša pa je zaprl veleposlaništvo in dal da nas predstavlja - Avstrija. ...hhh
ONniON
24. 11. 2016 11.33
-1
hondica
24. 11. 2016 10.30
-2
Raje se povezujmo z neislamskimi državami, islam je srednjeveška takoimenovana kultura, ki ne sodi v evropo. Res pa, dac se da slovenskega levičarja kupit za male pare.
iGURT
24. 11. 2016 13.21
Evropske države z veseljem poslujejo z Iranom.
grozjak
24. 11. 2016 08.05
+1
a vlada (FIDES) ve, kaj počne predsednik?????
toukr
23. 11. 2016 20.46
-1
Kmalu ko je pahor obiskal gadafija so ga spucali, naj le pazijo perzijci tega špijuna amerikanskega
Heretik1
23. 11. 2016 20.08
+4
Baje, da je Pahor za darilo dobil dve dvogrbi kameli!
tali?ni tom
23. 11. 2016 19.38
+9
moj sosed je v iran vozil včasih na špediciji! celo v isfahan kjer je jedrski center irana! zanimiva in ena redkih pametnih potez pahorja! upam da ma kaj gospodarstvo in z njim delavci ki garajo za minimalca od tega!
misterbin
23. 11. 2016 19.34
+2
Pahor jih bo pripeljal cele družine v Slovenijo to mi verjemite
žlikrofi
23. 11. 2016 20.02
+1
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Kollerik
23. 11. 2016 20.35
-2
mnja, menda res.... celo beli firer se tut strinja o kvotah....
IVO1965
23. 11. 2016 19.21
+5
uffff tole bo pa gringosom menda šlo zelo v nos ( no mogoč ko bo trump na vladi da bo tu kaj sprememb ) . Po dolgem času pametna poteza naših oblastnikov, plus ohranjat še boljše odnose z rusijo .....
DeBill
23. 11. 2016 19.33
+1
trump ma spisek: jederske elektrarne, ceste, industrijski objekti, avtomobili, letala, ... vse to se da prodat 80 milionskemu narodu. Tam dobesedno ležijo miliarde nepobranega! Ja valjda ne bodo Kitajci to filal!
macek_garfield
23. 11. 2016 18.59
+4
verjetno edina pametna poteza afneguncarja, da je obiskal iran in odprl tam veleposlanistvo pa to
provokatorr
23. 11. 2016 18.53
+6
če me spomin ne vara, Iran v zadnjih 50, 60 letih ni napadal nbene od suverenih držav, pa je vseeno na listi zlobnežev. zakaj že? zato, ker so si iranci pred skoraj 50 leti za predsednika izvolili predsednika, ki ni bil po volji zahodu in ga je zahod zato vrgel z oblasti in na oblast nastavil Šaha Pahlavija, diktatorja. Tega pa so iz oblasti vrgli islamisiti, ki še vedno vladajo Iranu. Me zanima, če ne bi zahod z oblasti vrgel Mosadeka in nastavil diktatorja, če bi danes v Iranu, ki je bil v 60-letih država, bolj moderna, od marsikatere evropske države, danes vladali tile islamisti.
DeBill
23. 11. 2016 19.34
+0
User416781
23. 11. 2016 18.38
+11
Ne razumem zakaj taki negativni kometarji...folk, vam ni nič všeč, samo kritiziranje. Ne vem kako lahko živite s takim negativnim razmišljanjem - jezni nase in na cel svet...
METKA102
23. 11. 2016 19.43
Daichi Sawamura
23. 11. 2016 18.09
+16
Pop TV in 24 Ur....Kaj si pa kaj mislite sedaj ko je bil izvoljen Trump in o obisku Pahorja pri nasprotnikih politike ki jo je začrtala vaša SKORUMPIRANA Clintonova na bližnjem vzhodu ? Ne bom omenjal več kot očitnih zmernih pogledov Trump-Putin Po vsej verjetnosti se vam tudi od tega bruha...Morda tudi veste da Šiitske milice tolčejo po vaših "zmernih" "sunitskih upornikih" v Iraku in Siriji ?! Kaj pravi tisti ki vam narekuje kaj morate pisati in o kom ? CNN in ostali ? ..."Novinarji"...Obračate se po vetru politike kvazi "demokratov" ZDA, ki so s svojim veloumjem pognali dobesedno cel svet skoraj da ne v prepad istočasno z objavami iz uporniškega dela Alepa podpirate teroristične skupine, in mi naj vas imamo za kredibilne ??
Daichi Sawamura
23. 11. 2016 18.27
+3
Včasih si želim da bi Erdogan vladal Sloveniji...Potem bi končno odklenkalo takim pristranskim medijem kot je tale stran...Upanje umre zadnje...
Kollerik
23. 11. 2016 18.29
+5
jzkzfzmz
24. 11. 2016 08.27
Če bi naši novinarji preživeli ne dan v Alepu kot sme jim to že napisal pred tednom dni bi začeli morda misliti z svojo glavo. Tako pa pišejo gluposti!
21dcba
23. 11. 2016 17.39
+4
Aaa, potem je dejansko nekaj resnice na tem, da so kupci Adrie Airways Iranci.
DeBill
23. 11. 2016 19.35
In zakaj ne, saj bodo z denarjem plačali in bodo vsaj red naredili.
medo90
23. 11. 2016 17.28
-1
Žensk ni imel seboj?
korintos23
23. 11. 2016 17.31
+8
Za blagovno menjavo se gre, ne za menjavo žensk!
Joža Gabroža
23. 11. 2016 17.39
-1
PAHOR BI MORAL BIT V RUTI OZ BURKI KER ZGLEDA KOT KAKA ŽENSKA
deratizacija
23. 11. 2016 18.24
+5
Bald
23. 11. 2016 18.28
+3
DeBill
23. 11. 2016 19.36
+1
po moje pa pavliha kar rabi burko, če ga ne vidmo u faco ko bebave klati je to bolje.
Kollerik
23. 11. 2016 20.37
+1
Politiki pahorjanskega tipa so živi dokaz, kam proti dnu je zdrsnila politika, nekoč resen posel za močne, značajske osebe.
anonymous82
24. 11. 2016 10.26
+1
Mogu bi vzet sabo hepana Damjana Murka in njegov koledar. ;)