Prav na zadnji dan iskanja preživelih se je zgodil pravi mali čudež. Reševalci so izpod ruševin potegnili komaj osemmesečnega fantka Mahirja Arlija. Deček je pod ruševinami preživel tri dni, rešil pa ga je predal omare, v katerega je padel po potresu. Izpod ruševin so reševalci do zdaj rešili 230 ljudi.
Po zadnjih uradnih podatkih je potres, ki je pred tednom dni stresel vzhodni del Turčije, terjal že več kot 600 življenj. Reševalne ekipe so se medtem začele umikati s prizadetega območja, saj možnosti, da so pod ruševinami še preživeli, praktično ni več. Največjo težavo na območju sicer zdaj predstavljata predvsem mraz in onesnažena voda.
V potresu je življenje po najnovejših podatkih izgubila 601 oseba, ranjenih pa je bilo 4150. Reševalne ekipe so izpod ruševin rešile 231 ljudi, zadnji med njimi je bil 12-letni deček Ferhat Tokay, ki je pod ruševinami preživel kar 108 ur, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Medtem se je v soboto zvečer reševalna akcija zaključila tudi v mestu Ercis, ki je bilo v potresu najbolj prizadeto. Strokovnjaki na terenu namreč trdijo, da bi bil pravi čudež, če bi pod ruševinami v mrzlem vremenu našli še kakšne preživele.
Največjo težavo za ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo, sicer sedaj predstavljajo nizke temperature, saj nimajo ustreznih šotorov in grelcev. Še dodatno nevarnost pa predstavlja pitna voda, saj se oblasti bojijo, da se je ob potresu pomešala s kanalizacijo.
V mestecu Ercis, ki ga je uničujoči potres z magnitudo 7,2 najbolj prizadel, so teden dni po katastrofi nekatere trgovine spet odprle vrata, prav tako pa so v nekaterih delih mesta ponovno vzpostavili električne povezave. Delati je začela tudi lokalna banka, a se le redki izmed 100.000 prebivalcev Ercisa odločajo za vrnitev v porušene domove, saj območje še vedno pretresajo popotresni sunki. Življenje je vse prej kot normalizirano, saj se je nedeljsko jutro začelo s popotresnim sunkom z magnitudo 5,3.
Prebivalce pa pesti tudi hitro bližajoča se zima, saj temperature ponoči padejo blizu ledišča, tako starejši kot mladi pa v šotoriščnih naseljih obolevajo za boleznimi dihal in prehladnimi obolenji. Po vladnih podatkih je bilo v provinco Van odposlanih 43.000 šotorov, kar je bilo nujno, saj so številni domovi po potresu preveč nevarni za bivanje.
Številni so v vrstah za šotore stali tudi v nedeljo, vlada pa je ukazala, da je za pridobitev začasnega platnenega bivališča najprej treba opraviti inšpekcijski pregled domov, šele po tem, ko bodo dobili ustrezno potrdilo, pa jim bodo iz skladišča dodelili ustrezen šotor.
"Nemogoče je podeliti 100.000 šotorov v mestu s prav toliko prebivalci,“ poudarja koordinator pomoči v mestu Ercis Jalcin Mumku. Kot poudarjajo oblasti, je treba obnoviti zaupanje v vlado, več pa je v teh kriznih časih treba izkazati tudi potrpljenja, še dodajajo. Razdeljevanje pomoči v regiji je tudi občutljivo politično vprašanje, saj živi v provinci pretežno kurdsko prebivalstvo, v tem času pa se vojska spopada s kurdskimi uporniki.
Na jugozahodu Turčije v mestu Bigol je bilo v samomorilskem napadu danes ubitih več ljudi. Poleg zaenkrat dveh mrtvih je bilo deset ljudi ranjenih, med njimi eden težje. Od začetka upora leta 1984 je življenje izgubilo kar 40.000 ljudi, zato je sleherna kritika na račun nepravične pomoči več kot le lokalno vprašanje. Oblasti so že po prvem dnevu povečale napore za pomoč, zaprosile pa so tudi za pomoč izven Turčije, da bi zagotovili dovolj šotorov, zabojnikov in začasnih bivališč.
Bolj kot težave v mestu pa lokalne oblasti skrbijo razmere v okoliških hribih in na podeželju, kjer so bila že tako slabo grajena bivališča revnega prebivalstva še bolj uničena kot v mestih, prav podeželsko prebivalstvo pa bi lahko prezgodnji sneg najbolj prizadel, a so pri dodelitvi šotorov na prednostni listi prav prebivalci Ercisa in prizadetih urbanih središč.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.