Torkove sindikalne proteste proti reformi trga dela v Franciji so spremljali tudi nasilni izgredi, ki so se po koncu organiziranega shoda nadaljevali še v noč.
Že na organiziranem shodu zaradi načrtovanih sprememb delovne zakonodaje, ki bi omogočila lažje zaposlovanje in odpuščanje, se je pojavilo več sto zamaskiranih izgrednikov, ki so policiste obmetavali s kamenjem, nato pa so se po uničevalnem pohodu po Parizu lotili še stavb, avtomobilov in cestnih znakov.
Ni bilo jasno, kateri skupini, če sploh kateri, mladeniči pripadajo.
Vlada in policija sta obsodili skupine nadvse nasilnih mladeničev, ki so se shodu pridružili predvsem zaradi izzivanja prepirov in nasilja.
Nemiri so se nadaljevali tudi ponoči, največji incident je bil, ko so izgredniki razdejali priznano pariško otroško bolnišnico Necker.
Zdravstvena ministrica Marisol Touraine je napad označila za "odvratno dejanje izgrednikov". "Govorimo o otroški bolnišnici. Otroci so bili v operacijskih sobah, nekateri so spali. To je resnično pretresljivo," je dejala.
Izgredniki so razbili 15 bolnišničnih oken in jo pografitirali, kakor kažejo zapisi na družbenih omrežjih. Med drugim so zapisali "Nikoli ne delajte".
Casser les vitres de l'Hôpital Necker, en taguant "Ne travaillez jamais"... Honte et indécence absolues #manif14juin pic.twitter.com/mjcZubAofE
— Pauline MAZIN (@pauline_mazin) June 14, 2016
Oblasti, ki vodijo pariške bolnišnice, bodo vložile obtožbo.
Pozneje so izgredniki uničili še več avtomobilov, vsaj tri so zažgali, ko so nadaljevali svoj uničevalni pohod.
V izgredih je bilo poškodovanih štirideset ljudi, med njimi je bilo 29 policistov, več kot 70 protestnikov so aretirali.
Premier Manuel Valls je organizatorja shoda, sindikat CGT, pozval, da takšnih shodov v Parizu ne organizira več. Za ta mesec sta namreč napovedana še dva.
Iz CGT pa so sporočili, da je bil shod največji pokazatelj moči v nizu sindikalnih protestov in stavk, ki so se začeli 9. marca. "Ni še konec," je dejal vodja CGT Philippe Martinez. "Boj še zdaleč ni končan," je dodal.
CGT se s podporo manjših sindikatov bojuje za vodilno vlogo z drugim velikim sindikatom, ki podpira reforme.
Hollande zagrozil s prepovedjo protestov
Francoski predsednik Francois Hollande je danes zagrozil s prepovedjo demonstracij, potem ko je dan prej med protesti proti reformi trga dela izbruhnilo nasilje, v katerem je bilo ranjenih več deset ljudi.
Tiskovni predstavnik Hollanda Stephane Le Foll je med sestankom vladnega kabineta dejal, da v času, ko Francija gosti evropsko nogometno prvenstvo in se sooča s terorističnimi grožnjami, protesti ne morejo biti dovoljeni, če ne bo mogoče zagotoviti varnosti ljudi ter javne in zasebne lastnine.
Že pred tem je francoski premier Manuel Valls obljubil vztrajanje pri reformi trga dela, kljub srditemu nasprotovanju. "Vlada ne bo spremenila besedila, ki je že posledica kompromisa, sklenjenega pred meseci z reformno naravnanimi sindikati," je Valls dejal za radio France Inter.
Hollandova socialistična vlada poskuša doseči sprejetje reforme trga dela, da bi znižala visoko stopnjo brezposelnosti. A kritiki trdijo, da je reforma naklonjena interesom delodajalcev.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.