Po nesreči letala družbe Asiana na letališču v San Franciscu preiskovalci ugotavljajo, kaj je bil vzrok za spodleteli pristanek. Doslej so ameriški preiskovalci potrdili domnevno, da je imelo letalo ob približevanju pristajalnem steze prenizko hitrost, zaradi česar je pilot poskušal prekiniti pristajanje in pospešiti. Toda bilo je prepozno. Letalo je z repom zadelo varovalno ograjo, ki začetek pristajalne steze varuje pred morjem, nato pa se zavrtelo in zdrselo po stezi, na koncu pa končalo v plamenih.
Poglejte si amaterski posnetek trenutka nesreče:
Iz letalske družbe Asiana Airlines so sporočili, da je pilot Le Kang-Kook prvič z boeingom 777 pristajal na letališču v San Franciscu, kjer je sicer z drugimi tipi letal že pristal devetindvajsetkrat, tako da mu specifike letališča, ki je obdano z morjem niso bile tuje. Izkušnje z boengom 777 pa je še nabiral, na kar kaže podatek, da ga je doslej upravljal le 43 ur. Poleg njega je tako sedel izkušenejši kolega, ki je z boeingom 777 nabral že 3220 ur letenja. Zaenkrat ni znano, ali je poskušal v zadnjih trenutkih prevzeti kontrolo nad pristajanjem.
Podatki iz črne skrinjice so medtem potrdili, da do zadnjih sedmih sekund pred trdim pristankom ni bilo nobenih težav na letalu. Uprava Asiane je že včeraj sporočila, da letalo ni imelo težav z motorjem ali drugih mehanskih težav.
V nesreči sta umrli 16-letni kitajski dijakinji, več kot 30 potnikov pa je v bolnišnici. Osem jih je v kritičnem stanju, med njimi sta dva s težko poškodbo hrbtenice.
Vse kaže, da je eno izmed nesrečnih najstnic v kaosu povozilo reševalno vozilo. Potniki so namreč po pristanku hitro zapustili goreče letalo in tekli po stezi, ki je bila zavita v črn dim, po drugi strani pa so morali gasilci in reševalci vozila bliskovito pripeljati do letala.
Med pristajanjem je bil na letališču izklopljen oddajnik za spuščanja letala. Toda ob lepem vremenu se številna letališča odločajo za izklop sistema. Direktor Fundacije za varnost letenja Kevin Hiatt in nekdanji pilot družbe Delta je pojasnil, da je takšna odločitev na letališčih običajna, pilotom pa so med pristankom na voljo drugi instrumenti in vizualni pokazatelji za varen pristanek. Tiskovni predstavnik letališča je pojasnil, da je bilo vreme v času nesreče tako jasno, da ni bilo prav nobene potrebe po delovanju oddajnika.
Se piloti bojijo letališča v San Franciscu?
Nemški tednik Spiegel pa danes poroča, da je za številne pilote polet v San Francisco postal grozljiv, saj pomembni varnostni sistemi za pristajanje zaradi obnovitvenih del že več tednov ne delujejo.
Poleg sistema za usmerjanje pristanka nista na voljo še dva sistema – Papi (Precision Approch Path Indicator) in navigacijske luči za približevanje, ki pilotu pomagajo, da najde pravilni kot med približevanjem letališču.
"Stabilen pristanek v San Franciscu je komajda še mogoč. Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj zgodilo," je dejal pilot letala neimenovane nemške letalske družbe, ki v omenjenem ameriškem mestu pogosto pristaja.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.