Naval El Sadavi, 80-letna egiptovska borka za človekove pravice, pisateljica in feministka, je spregovorila za spletno stran Democracy now. Skupaj z drugimi se je odpravila na ulice Kaira in zahteva odstop osovraženega predsednika Hosnija Mubaraka. Zakaj? "Zahtevamo pravico, svobodo in enakost, resnično demokracijo in novo ustavo, zahtevamo, da ni diskriminacije med moškimi in ženskami, med muslimani in kristjani, zahtevamo spremembo sistema … in da imamo pravo demokracijo,“ je dejala 80-letnica, ki pravi, da so se na ulice odpravili vsi – stari in mladi, moški in ženske in tudi otroci.
"Ženske in dekleta so na ulicah skupaj z moškimi in mladeniči,“ je poudarila. "Na ulicah smo vsak dan,“ pravi El Sadavijeva, ki je bila žrtev tako Mubarakovega sistema kot prejšnjega, Sadatovega. Poudarila je, da je žrtev sistema že pol stoletja, saj je Mubarak le nadaljeval Sadatovo politiko. "Njun režim je deloval zoper ljudi, zoper ženske in moške. Ustvarila sta tudi vrzel med bogatimi in revnimi. Pripeljala sta tako imenovani poslovni razred, ki nam je vladal. Egipt je postal ameriška kolonija. ZDA in Izrael nam dominirata. 80 milijonov ljudi, moških in žensk, v državi nima pravice besede,“ je kritična El Sadavijeva.
Dejala je tudi, da ljudje na ulicah zahtevajo od Mubaraka, da odide. "Če spoštuje voljo ljudstva, bi moral oditi. To je demokracija! Kajti, kaj je demokracija? Da spoštuješ voljo ljudstva. Ljudje so tisti, ki vladajo,“ je poudarila. Meni, da ZDA, Izrael, Savdska Arabija in nekatere druge sile zunaj in znotraj Egipta želijo uničiti egiptovsko revolucijo. "Ustvarjajo govorice, kako bo Egipt uničen, izropan … Trenutno nimamo kruha in trgovci to zlorabljajo, da višajo cene. Torej, poskušajo nas ustrahovati. Imajo dve strategiji: da strašijo ljudi, ki bi nato rekli: 'Oh, potrebujemo varnost, potrebujemo Mubaraka!', kajti ljudje živijo v strahu. Toda ko grem na ulice, tam ni strahu. Ko pa sedim doma in poslušam medije, si mislim: 'Kaj se bo zgodilo?'. Ko grem na ulice, ko grem na trg Tahrir, ko vidim ljudi, mlade ljudi, stare ljudi, moške, se počutim varno in sem prepričana, da je revolucija uspela. Torej, poskušajo prekiniti moč tako od zunaj kot od znotraj. Toda mi bomo zmagali,“ je razložila 80-letna borka.
Na vprašanje, da se v svetu pojavljajo ugibanja, ali bi se lahko egiptovska revolucija končala kot iranska, torej se ne govori o tem, da narod želi zrušiti "diktatorja“, temveč o tem, da se dogaja "fundamentalistična revolucija“, je dejala, da so to poskusi ustrahovanja. "Že leta nam skušajo dopovedati naslednje: 'Kdo nas varuje pred fundamentalisti, kot je Homeini in Irak? Mubarak.' Veste, to ni res. Mladi ljudje, ki so sprožili revolucijo in jo varujejo, niso v politiki. To so navadni mladi moški in ženske. Ne pripadajo levici niti desnici, niti muslimanom. Na ulicah ne slišite verskih islamskih sloganov. Niti enega. Oni kričijo, da želijo pravico, enakost, svobodo in da morata Mubarak in ta režim oditi. Kričijo, da moramo spremeniti ta sistem in pripeljati ljudi, ki so pošteni. Egipt živi v korupciji, v zlaganih volitvah, zatiranju žensk in mladih ljudi, v brezposelnosti. Revolucija je prišla, a prepozno. Ta revolucija je prišla prepozno, a je prišla,“ je razložila El Sadavijeva, ki je razložila, da jo je pred leti Sadat dal zapreti, Mubarak pa nikoli. "A iz zapora z rešetkami sem prišla v zapor brez rešetk. V Kairu živim v izgnanstvu. Cenzurirajo me,“ je dodala.
Ženske na ulicah Egipta:
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.