Tujina

FOTO: Medvedjev: Mogoč je črn scenarij

Biškek, 28. 06. 2010 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.Š./Reuters
Komentarji
7

V Kirgiziji so volivci potrdili referendum o ustavnih spremembah, ki naj bi omogočile delovanje demokratične države. Rusija je skeptična in meni, da spremembe lahko privedejo do propada države.

V Kirgiziji so volivci in volivke glasovali o referendumu o ustavnih spremembah, na podlagi katerega bo Kirgizija postala prva srednjeazijska parlamentarna republika. Spremembe predvidevajo tudi občutno zmanjšanje pristojnosti predsednika države.

Delni rezultati kažejo, da je spremembe podprlo okoli 90 odstotokov volivcev, prešteli pa so že 95 odstotkov vseh oddanih glasovnic.

Kirgizija - 4
Kirgizija - 4 FOTO: Reuters

Referendum je spremljalo okoli 170 tujih in 1200 domačih opazovalcev iz nevladnih organizacij, civilnih združenj in političnih strank. Številne nevladne organizacije pa so opozarjale na nevarnosti, ki jih prinaša izvedba referenduma v nestabilnih razmerah po aprilskem prevratu, ki je z oblasti odnesel dotedanjega predsednika Bakijeva.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki je skupaj z ZDA zaskrbljen glede razmaha militanstkih sil v osredni Aziji, je dejal, da sprememba političnega sistema, ki jo prinaša referendum, lahko privede do propada države. “Resnično ne vem, kako bo parlamentarna republika izgledala in delovala v Kirgiziji,” je bil ob delnih rezultatih referenduma skeptičen ruski predsednik.

Kirgizija - 8
Kirgizija - 8 FOTO: Reuters

Vprašal se je, ali ne bo to vodilo k večjim problemom, od tega, da bo oblast v roke dobila ta ali ona politična skupina, do tega, da bodo lahko prevzeli oblast posamezni ekstremisti v državi. V tem trenutku pa je po njegovem mnenju mogoč tudi najbolj črn scenarij, in sicer kolaps celotne države.

Za ZDA in Rusijo je Kirigizija zelo pomembna, saj imata obe velesili v tej državi vojaški bazi, ZDA pa s pomočjo baze v Manasu oskrbuje svoje vojake v Afganistanu. V ZDA so izrazili upanje, da je rezultat referenduma učikovit korak naprej k stabilni, demokratični vladavini.

Po zaprtju volišč je predsednica začasne vlade Roza Otumbajeva dejala, da je večina volivcev podprla ustavne spremembe. Kot je znano, so pred dvema tednoma izbruhnili nemiri, v katerih je umrlo okoli 283 ljudi. Tokratni referendum je minil brez zapletov ali nasilja. Otunbayeva je še v nedeljo dejala, da je Kirgizija na poti, da “postane resnična ljudska demokracija”.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

darolim1938
28. 06. 2010 19.12
19slovenija91, iz Tvojih ust,v božja ušesa,bi rekli Rusi,Srbi,Nemci,Angleži... Ne vem koliko si star in kaj si po narodnosti in po veri.Skoraj sem prepričan, da si pripadnik islamske vere.Le islam pozna etnično čiste države in ne dovolijo priseljevanja pripadnikov tistih narodov, ki niso pripadniki islamske vere. Evropa je odprla meje ravno za to, da se narodi preseljujejo in medseboj spoznavajo. To po vsej verjetnosti čaka skoraj ves svet. Temu se reče "globalizacija."Ne vem koliko si star, vendar ne bi bilo slabo, da vsaj vporabniško ime zamenjaš, če boš ustrajal pri etnični čistosti narodov in držav.
19slovenija91
28. 06. 2010 15.22
če bi vsak narod živel v svoji državi bi bil mir!!! Vsak si želi etnično čiste države in kirgizi si jo tudi... uzbeki v uzbekistan!
tinetone
28. 06. 2010 14.13
fotomedvedjev
MERDE-AVE-MERDE
28. 06. 2010 12.37
ni ga čez živlenje
darolim1938
28. 06. 2010 09.26
Bnam 2707, zna biti res vse že dogovorjeno. NATO zveza naj bi iz Kirgizije pregnala vse Uzbeke, kot je iz Kosovega pregnala Srbe. Tako bi Kirgizija bila etnično čista, kot je to v primeru Kosovega. Ta etnična čiščenja bi morala imeti skupni imenovalec v vseh primerih in ne od primera do primera. V teh zadevah je res težko biti pameten. Po mojem so to šele začetki večjih etničnih spopadov in etničnih čiščenj.
bnam 2707
28. 06. 2010 08.23
Da tudi to je mogoče,ker imajo tam interes svetovni žandarji. Celo menim,da je črn scenarij že napisan in odobren.
darolim1938
28. 06. 2010 08.20
Kirgizija je prosila Rusijo, da pošlje mirovne sile, vendar je to Rusija odklonila. Zadeva je identična primeru Srbije in Kosova, le da je NATO zveza napadla kosovske Srbe in jih pregnala s Kosova. Rusija se je verjetno hotela ogniti temu in iz Kirgizije pregnati Uzbeke, kar je NATO zveza naredila s Srbi. Pametno ravnanje Rusije kaže pozdraviti.