Ob 1.23 so v Ukrajini zatulile sirene. Ob tem času je pred 30 leti odjeknila eksplozija v jedrski elektrarni Černobil, kar je vodilo v najhujšo jedrsko nesrečo v zgodovini, katere posledice čutimo še danes. Radioaktivni oblak je prek ukrajinskih meja zaneslo v Rusijo, Belorusijo in tudi drugod po Evropi.
Po državi so se v času, ko je pred 30 leti odjeknila prva eksplozija v četrtem reaktorju elektrarne, oglasili sirene in cerkveni zvonovi, dopoldne pa je v Kijevu ob spomeniku žrtvam potekala slovesnost, ki se je je udeležil tudi predsednik Peter Porošenko.
"Globoko smo hvaležni celotni mednarodni skupnosti," je dejal Porošenko in dodal, da je černobilska katastrofa na določen način pospešila padec Sovjetske zveze in nastanek neodvisne Ukrajine.
Porošenko se je nato udeležil še slovesnosti blizu kraja nesreče v Černobilu, kjer je spomnil, da je bila to najhujša katastrofa na svetu, ki jo je povzročil človek. "Tu smo, da naredimo vse, kar je mogoče, da v prihodnosti preprečimo takšne in podobne nesreče," je dejal.
Danes je tudi podpisal dekret o razglasitvi območja za naravni rezervat, ki se bo imenoval Černobilski rezervat sevanja in okoljske biosfere. Rezervat, ki bo obsegal velik del černobilske izključne cone blizu meje z Belorusijo na severu države, "pomeni pomemben korak pri ponovni oživitvi ozemelj, ki so bila onesnažena v tej katastrofi," piše na predsednikovi spletni strani po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Sorodniki žrtev so se zbrali na bedenjih v več cerkvah, tudi v cerkvi v kraju Slavutič, ki so ga na novo zgradili za ljudi, ki so pred nesrečo živeli v bližini elektrarne v Černobilu.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob obletnici danes dejal, da je bil Černobil resna lekcija za celotno človeštvo, tragedija pa bi bila po njegovih besedah še večja, če ne bi bilo pogumnih reševalcev, gasilcev, vojakov in drugih, ki so tvegali svoja življenja.
"Černobilska tragedija je bila manjša samo zahvaljujoč ljudem, ki so opravljali državljansko dolžnost. Mnogi so žrtvovali svoje življenje za rešitev drugih," je v sporočilu zapisal Putin.
ZN pa so ob obletnici spomnili, da je Černobil vodil v tesnejše globalno sodelovanje na področju jedrske varnosti.
"Dodatne izboljšave je nato leta 2011 prinesla nesreča v Fukushimi na Japonskem, a ključna lekcija obeh nesreč ostaja, da varnosti ne smemo jemati za same po sebi umevne,'' je poudaril direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Yukiya Amano. Po njegovih besedah je jedrska varnost sicer naloga posameznih držav, a mednarodno sodelovanje je vitalnega pomena.
Nekateri prebivalci so se sicer vrnili na močno onesnaženo območje. 66-letna Zoja Perevočenko je živela v Pripjatu, ki je bilo zgrajeno prav za družine delavcev v elektrarni v Černobilu. Za Reuters je povedala: ''Komaj sem našla svoje stanovanje. To je zdaj gozd. Drevesa rastejo skozi asfalt, skozi strehe. Vse sobe so prazne, stekel ni več, vse je uničeno."
Nivoji radiacije so na območju še vedno zelo visoki. Številni še vedno obolevajo zaradi onesnaženja, koliko žrtev je terjala nesreča, pa pravzaprav ni jasno.
Da bi preprečili morebitno novo katastrofo, če bi se porušil 30 let star sarkofag, ki so ga zgradili nad uničenim četrtim reaktorjem, zdaj gradijo novo kupolo, ki naj bi ruševine zaščitila za 100 let.
PREBERITE ŠE: Kako se je nesreča zgodila?
Kako so se na nesrečo odzvale oblasti v Sloveniji?
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.