Papež Frančišek je v Vatikanu toplo sprejel ameriškega predsednika Baracka Obamo, nato pa ga povabil v apostolsko knjižnico na pogovore za zaprtimi vrati, ki so v angleščini in španščini potekali okoli 50 minut.
Pred pogovori so v Vatikanu in Washingtonu napovedali, da bosta sogovornika največ pozornosti namenila prizadevanjem za zmanjšanje neenakosti po svetu in boju proti revščini, za kar se oba zavzemata. Pogovarjala naj bi se tudi o krizi na Krimu, razmerah v Siriji, bližnjevzhodnem mirovnem procesu in konfliktu v Južnem Sudanu. Obama naj bi Frančišku predstavil tudi zaključke nedavnega dvodnevnega vrha o jedrski varnosti v Haagu. Spregovorila naj bi tudi o bolj spornih temah – o kontracepciji, pravici do ugovora vesti in s tem v povezavi o Obamovi zdravstveni reformi. Reforma, poimenovana Obamacare, namreč med drugim od zasebnih delodajalcev zahteva, da za svoje zaposlene uredijo zdravstveno zavarovanje, ki krije tudi kontracepcijo. To je katoliško cerkev v ZDA močno razburilo, skupina katoliških delodajalcev pa je celo sprožila spor na vrhovnem sodišču. Kot trdijo, je ta določba v nasprotju s svobodo religije.
Ob začetku pogovorov je Obama dejal, da papeža, ki "ima sposobnost, da človeku odpre oči", izredno občuduje. Njegovo sporočilo usmiljenja do pomoči potrebnih ga je "izredno ganilo". Ob koncu srečanja pa sta si izmenjala darila. Ameriški predsednik je dobil v dar izvod papeževe okrožnice, Luč vere – Lumen fidei v kateri je papež poudaril, da bi morala vera služiti "skupnemu dobremu", med drugim pa izrazil nasprotovanje istospolnim porokam in splavu. "To bom verjetno bral v Ovalni pisarni, ko bom zelo zagrenjen. Zagotovo mi bo vlilo novih moči in me pomirilo," je v smehu dejal Obama.
Predsednik ZDA pa je vrhovnemu poglavarju Cerkve podaril skrinjico s semeni sadja in zelenjave, ki jih uporabljajo v vrtu Bele hiše, ponosu prve dame ZDA Michelle Obama. "Če boste imeli priložnost priti v Belo hišo, vam lahko razkažemo tudi naš vrt," je povabil Obama. "Absolutno," je odgovoril papež.
Obama je pred srečanjem s papežem v pogovoru za italijanski dnevnik Corriere della Sera poudaril, da je papež Frančišek navdih za ljudi po vsem svetu, tudi zanj. "Seveda pa to ne pomeni, da se strinjava glede vsega," je dodal.
Ameriškega predsednika sta nato v Rimu ločeno sprejela tudi italijanski predsednik Giorgio Napolitano in premier Matteo Renzi.
"Predsednik Obama ni le predsednik ZDA, zame in za mojo ekipo je vir navdiha in vzor," je dejal Renzi. "Sporočilo 'Da, zmoremo' se nanaša na nas v Italiji danes, saj tudi mi želimo reči, da je mogoče spremeniti stvari," je nadaljeval. Obama mu ni ostal dolžan, saj je med drugim dejal, da je navdušen nad "energijo in vizijo, ki jo Matteo vnaša na svoj položaj". "Prepričan sem, da bo sposoben premakniti Italijo naprej, saj se je Italija pripravljena premakniti naprej (...) Čudovito je videti, kako v ospredje prihaja ta nova generacijo voditeljev," je dejal.
Policisti prijeli protestnika, ki se je zavzel za osvoboditev Peltierja
V Rimu in Vatikanu sicer danes veljajo močno poostreni varnostni ukrepi. Za varnost skrbi okoli tisoč vojakov in policistov, ob pomembnih znamenitostih, institucijah in na postajah podzemne železnice izvajajo poostren nadzor.
Italijanska policija je na Trgu svetega Petra odstranila več protestnikov. Eden izmed njih je nosil transparent, na katerem je pisalo: "Svoboda za Leonarda Peltierja!". Peltier je Indijanec, ki je bil leta 1977 obsojen na dve dosmrtni kazni, ker je dve leti pred tem v incidentu v indijanskem rezervatu Pine Ridge ubil dva agenta Zveznega preiskovalnega urada (FBI). Organizacija Amnesty International, ki se bori za človekove pravice, je njegovo sojenje označila za nepravično. Danes 69-letni Peltier bo zaprt najmanj do leta 2040, sodišče pa bo o morebitnemu skrajšanju kazni prihodnjič zasedalo leta 2024.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.