Mednarodni dan žensk, 8. marec, praznujemo kot praznik ekonomske, politične in socialne enakopravnosti žensk. A to je le ideal, ki so se mu le redkokje zares približali, na kar zavzeto opozarjajo tudi Združeni narodi. Generalni sekretar Ban Ki Mun je že lani začel večletno kampanjo za izboljšanje položaja žensk. Imenoval je tudi posebno odposlanko, z oskarjem nagrajeno igralko Charlize Theron.
Ob 8. marcu so pripravili vrsto prireditev, ki letos potekajo pod geslom Združeni za končanje nasilja nad ženskami in dekleti. Temu v pomoč so objavili bazo podatkov, ki naj bi pomagala omejiti spolno nasilje nad ženskami. Podatki so grozljivi. Vsaka peta ženska na svetu je posiljena, ponekod celo vsaka tretja. Državam članicam in humanitarnim organizacijam naj bi nova baza pomagala pri preprečevanju nasilja nad ženskami, poleg tega pa bo namenjena tudi žrtvam, saj jim bo nudila dostop do ustrezne pomoči.
Mednarodna organizacija dela (ILO) pa opozarja, da utegne letos zaradi krize brez dela ostati kar 22 milijonov žensk, ogrožene pa naj bi bile tudi pravice, ki so si jih priborile. Na svetovnem trgu dela sicer sodeluje rekordno število žensk, 1,2 milijarde od treh milijard vseh svetovnih delavcev, a se te še vedno soočajo z diskriminacijo, neenakim statusom, slabšo varnostjo delovnega mesta in slabšim plačilom. Za enako delo po vsem svetu prejemajo deset in več odstotkov nižje plačilo kot njihovi moški kolegi.
Zgodovina praznika žensk
Dan žena so prvič praznovali 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem, že istega leta pa so ga praznovali tudi v Trbovljah. Leta 1917 so praznik prestavili na 8. marec. Prve večje demonstracije za pravice žensk so leta 1908 v ZDA organizirale socialistke. Pobudo za dan, posvečen vsem ženskam, pa je na drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910 dala feministka in socialistka Klara Zetkin v Köbenhavnu.
Istega leta so ženske pri nas prvič dobile volilno pravico, ki pa jim je dokončno pripadla šele po koncu druge svetovne vojne. Leta 1974 je bilo v jugoslovansko ustavo zapisano določilo, da se vsaka ženska lahko svobodno odloča o rojstvu otrok. Tri leta pozneje je bila uzakonjena še pravica do umetne prekinitve nosečnosti tudi iz drugih, ne le zdravstvenih razlogov.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.