23-letnega Nigerijca Umarja Faruka Abdulmutalaba so ameriški zvezni tožilci že obtožili poskusa razstrelitve letala, potem ko je v petek izvedel ponesrečen napad na let družbe Northwest iz Amsterdama v Detroit. Zvezni sodnik Paul Borman mu je obtožnico prebral kar v bolnišnici.
Tja so ga namreč prepeljali po ponesrečeni aktivaciji eksplozivne naprave, saj je utrpel nekaj opeklin na rokah. Ameriški mediji poročajo, da je sam priznal, da je dobil navodila za napad od teroristične mreže Al Kaida. Abdulmutalab naj bi skušal letalo raznesti z enako snovjo kot leta 2001 Richard Reid, ki je imel eksploziv v čevlju. Tako kot Reid pa se je tudi Abdulmutalab, kot kaže, terorističnih veščin učil v Veliki Britaniji, kjer je do nedavnega študiral. Živel je v premožnem predelu Londona in britanska policija je v soboto že preiskala njegovo nekdanje prebivališče.
Da je nekaj narobe, pa je slutil njegov oče, sicer nekdanji predsednik banke First bank of Nigeria. Že novembra ga je prijavil ameriškemu veleposlaništvu v Nigeriji. Slutil je, da ima sin sumljive ideje in da se druži s sumljivimi ljudmi, vendar ni navedel nič kaj bolj natančnega.
Abdulmutalab naj bi bil tudi na posebnem seznamu oseb, za katere se sumi, da so povezane s teroristi. Na tem seznamu je sicer okoli 550.000 ljudi. Obstaja še en seznam, na katerem so osumljeni teroristi, ki jim je tudi prepovedano leteti. Abdulmutalaba ni na tem drugem seznamu, prav tako mu niso preklicali vizuma za ZDA, ki ga je dobil junija leta 2008 z veljavnostjo do junija 2010.
Ameriški obveščevalci in preiskovalci bodo zdaj tako morali ponovno preučiti svoje metode. Ameriški pravosodni minister Eric Holder je dejal, da bi bilo lahko veliko mrtvih in ranjenih, ter napovedal uporabo vseh ukrepov za preiskavo in zagotovitev, da bo vsakdo, ki je morda vpleten v ta ponesrečen napad, kaznovan.
Domovino obiskal dan pred poskusom napada
Obtoženi Nigerijec, ki že nekaj časa ni živel v svoji domovini, je 24. decembra prispel v Nigerijo. Še isti dan se je nato vkrcal za letalo v Amsterdam, tam pa je nato naslednji dan prestopil na let proti Detroitu.
Nigerijska ministrica za informiranje Dora Akunyili je povedala, da je Abdulmutalab svojo pot začel 24. decembra v Lagosu, kamor naj bi prišel še isti dan. Pred tem je bil nekaj časa zunaj države, je še povedala ministrica in zatrdila, da tudi nigerijske oblasti sodelujejo v preiskavi Abdulmutalabovega neuspelega terorističnega napada.
Še bolj poostren nazdor
Posledice tega dogodka pa je že moč čutiti tudi pri poostrenem nadzoru na letališčih. Kot poroča CNN, bodo za vse mednarodne lete, ki so namenjeni v ZDA, veljali poostreni varnostni ukrepi. Letalske družbe so že dobile navodilo, da potnikom uro pred pristankom letala prepovedo vstajanje s sedežev, prav tako v tem času nimajo dostopa do ročne prtljage in ne smejo imeti ničesar v naročju. Kot pa so za 24ur.com povedali na Letališču Jožeta Pučnika, sami kakšnega uradnega obvestila od ZDA niso dobili. Res pa je, da naše letališče nima direktne povezave z ZDA, pač pa morajo potniki presedati. "Načeloma so bila letališča, ki imajo direktne lete za Ameriko, obveščena o določenih poostrenih ukrepih, mi pa nimamo uradnega obvestila, tako da se pri nas ni nič spremenilo," so razložili.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.