Najdaljši železniški predor, skozi katerega bo prvi vlak peljal konec 2016, je že zgrajen, sedaj pa je na vrsti njegovo opremljanje. Gradnja tega svetovnega rekorderja traja že več kot 15 let, inženirji pa se sedaj ukvarjajo predvsem z montažo 57 kilometrov tehnološko zelo naprednih tračnic.
Inženirji podjetja AlpTransit Gotthard so oktobra 2010 prebili še zadnjo skalnato steno v dolžini 2,5 kilometra v skalah pod Gotthardom in s tem tudi uradno razglasili, da so ponosni ’lastniki’ najdaljšega tunela na svetu. S prvega mesta so tako izrinili japonski tunel Seikan, ki je s 53,6 kilometra doslej veljal za najdaljšega. Na tretjem mestu je s 50,45 kilometri Eurotunel, ki je najdaljši podvodni tunel na svetu.
Dela v predoru potekajo s polno paro. Sedaj ima ekipa inženirjev le še dobra štiri leta časa, da zaključi z opremljanjem tega dvocevnega predora, skozi katerega bo potekala glavna železniška povezava med severom in jugom Evrope. 10 milijard ameriških dolarjev vreden projekt bo poenostavil tovorni promet med pristanišči v Italiji s pristanišči na severu. Na milijone ton blaga, ki se ga trenutno s težkimi tovornjaki prevaža preko Alp, bodo tako skozi novi predor prevažali vlaki.
Tehnološko zelo zahteven in napreden tunel bo vlakom omogočil vožnjo s hitrostjo do 250 kilometrov na uro. Predor je zgrajen iz dveh vzporednih in enako dolgih cevi, vsaka od cevi pa bo imela svojo progo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.