Na plaži Kommetjie v Južni Afriki je včeraj prišlo do množične naplavitve kitov. Reševalci so morali 42 tistih, ki jih niso uspeli vrniti v morje, usmrtiti, 13 pa jih je poginilo bodisi zaradi stresa bodisi zaradi odpovedi organov, so sporočili z Inštituta za preučevanje morja.
Več sto znanstvenikov in prostovoljcev se je cel dan trudilo, da bi kite spravili nazaj v morje, a jim je delo oteževal močan veter, pa tudi visoki valovi. Živalim so lajšali trpljenje tudi s polivanjem z vodo.
"Ne vemo, koliko je, če sploh kaj, tistih, ki smo jih spravili nazaj v morje, je preživelo. Enega od njih je kasneje mrtvega naplavilo na skale pri svetilniku, kaj podobnega se lahko dogaja še cel teden," je povedal Craig Lambinon, tiskovni predstavnik omenjenega inštituta. Povedal je še, da ni znano, zakaj je sploh prišlo do množične naplavitve, ki je tudi sicer prva na tem delu obale, za katero ve. Za ugotovitev vzroka bodo naredili nekaj testov in vzeli nekaj vzorcev.
Oblasti so nekaj časa celo razmišljale, da bi okoli tono in pol težke kite prepeljali v bližnjo mornariško bazo, kjer je voda globlja, a so ugotovili, da se je zdravstveno stanje živali že tako poslabšalo, da je bila edina rešitev, da jih usmrtijo s strelom v glavo. Vodja skupine za zaščito delfinov Nan Rice je dejala, da so se za to odločili potem, ko je postalo jasno, da kiti ne bodo preživeli noči. Če bi jih pustili na plaži, bi poleg tega obstajala nevarnost, da bi jih ljudje, ki bi si hoteli vzeti kose mesa, razmesarili.
Opazovanje kitov je sicer na obalah Južne Afrike priljubljena turistična dejavnost. Ljudje se pogosto zberejo na določenih točkah in upajo, da bodo ujeli pogled na te mogočne živali.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.