Pogrešana argentinska podmornica s 44 mornarji na krovu se je zadnjič oglasila pred petimi dnevi in sporočila tehnično okvaro, je pojasnila argentinska mornarica.
Kot je povedal Gabriel Galeazzi, poveljnik mornariškega oporišča v Mar del Plati na severu Argentine, se je pogrešana dizelska podmornica ARA San Juan zadnjič oglasila v sredo. "Plovilo se je dvignilo na površje in javilo tehnično okvaro. Zaprosili smo jo, da spremeni smer in odpluje v Mar del Plato," je povedal.
Podmornica je bila sicer na rutinski poti iz mornariškega oporišča Ushuaia na skrajnem jugu Argentine v Mar del Plato.
Slabo vreme onemogoča iskanje argentinske podmornice
Iskanje izginule argentinske podmornice s 44-člansko posadko, ki je izginila v sredo, onemogoča slabo vreme. Na območju namreč močno piha, kar povzroča tudi osemmetrske valove in je tako vidljivost zelo slaba. Še vsaj naslednja dva dni naj bi takšno vreme vztrajalo. V iskanje podmornice je vključena mednarodna ekipa, v kateri sodelujejo tudi Američani, Brazilci, Britanci, Čilenci in Urugvajci.
Ekipe več držav so ta konec tedna še okrepile iskanje podmornice ARA San Juan, ki naj bi v soboto poslala več satelitskih klicev. V iskanju je pomagalo tudi Nasino letalo, ki pa ni bilo uspešno. Argentinska mornarica sicer pravi, da ima pogrešana podmornica dovolj kisika, hrane in vode za dva tedna.
Klici sploh niso bili s podmornice?
Argentinsko obrambno ministrstvo je v nedeljo sporočilo, da so v različnih bazah zaznali sedem satelitskih klicev, domnevno s podmornice San Juan. Admiral Gabriel Gonzales, ki vodi bazo Mar del Plata, v katero bi morala podmornica vpluti, je dejal, da nimajo potrditve, da gre za klice z izginule podmornice.
Tiskovni predstavnik mornarice Enrique Balbi je kasneje na novinarski konferenci v Buenos Airesu povedal, da sedem signalov, ki so jih prejeli v mornariških oporiščih ta konec tedna, niso bili poskusi klicev s podmornice, kot so sprva upali. To je razkrila podrobnejša analiza signalov, je povedal Balbi.
Obrambno ministrstvo je vsem obalnim centrom naročilo, naj vseskozi na vseh frekvencah spremljajo morebitne signale s podmornice.
V bazo Mar del Plata bi morala podmornica vpluti v nedeljo, šlo je za rutinsko plovbo iz baze v južnem argentinskem arhipelagu Tierra del Fuego. Nazadnje se je podmornica oglasila v sredo, več kot 400 kilometrov od obale argentinske Patagonije, ko je bila nekako na pol svoje poti.
Svojci članov posadke so se v nedeljo zbrali v bazi na maši, na kateri so molili za srečen konec.
San Juan je 65-metrov dolga podmornica, ki jo pogajajo en električni in štirje dizelski motorji. Doseže hitrost do 45 kilometrov na uro, doseg pa ima 22.224 kilometrov, navaja britanski BBC. Mornariški protokol sicer predvideva, da mora v primeru komunikacijskih težav podmornica pripluti na površje. Podmornica je bila izdelana leta 1983 v Nemčiji.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.