Ledeni mraz še vedno vztraja nad Evropo, tudi tam, kjer so že temperature okoli ničle redek pojav. V Dubrovniku so tako zjutraj izmerili -4 stopinje, mesto pa je prvič po osmih letih pobelil sneg. Na ceste so poslali oba pluga, hrvaški mediji opisujejo za to dalmatinsko mesto nenavaden prizor.
Še bolj hladno je bilo zjutraj v Splitu, kar pet stopinj pod ničlo so izmerili. V Reki je bilo ob sedmih zjutraj skoraj devet stopinj minusa, v Poreču osem, na Krku šest, prav tako v Zadru, v Šibeniku pa še stopinja manj. Tri stopinje pod ničlo so imeli na Hvaru, štiri pa na Mljetu.
V notranjosti Hrvaške je mraz še hujši. Tako so se Zagrebčani prebudili v ledeno jutro, imeli so -14 stopinj Celzija. V Gospiću se je živo srebro spustilo celo na 17 stopinj pod lediščem.
Ledeni oklep je vklenil številne reke, med drugim Donavo, Savo in Dravo. Plovba po njih je prepovedana, kako nevarna je, nazorno kaže posnetek iz okolice Osijeka, kjer je Drava odnesla leseno hišico.
Če je sneg Dubrovničane presenetil po osmih, je prebivalce kraja Saranda na jugu Albanije celo po 32 letih. Medtem je v kraju Bulquize v osrednjem delu države živo srebro padlo na -22 stopinj Celzija, številna območja pa so zaradi velikih količin snega odrezana od sveta. Poročajo o pomanjkanju vode in izpadih elektrike, vojska s helikopterji dovaža pomoč.
Na Balkanu vztraja ledeni mraz, poročajo o žrtvah
Snežni metež je onemogočil tudi dostop do več vasi na jugu Srbije. V državi sicer vztraja peklenski mraz, podobno kot v Makedoniji in Bosni.
Razmere so še posebej težke v Zenici. Potem ko so v torek po dveh dneh le vzpostavili sistem ogrevanja, so danes znova ostali brez. Pokvaril se je namreč še drugi od dveh kotlov podjetja Arcelor Mittal, ki mesto oskrbuje s toplotno energijo. V mestu so danes namerili minus 8 stopinj Celzija, ponoči pa pričakujejo minus 14. V BiH je sicer hladni val zahteval že pet življenj.
V Srbiji je po poročanju lokalnih medijev mraz zahteval šest življenj, po uradnih podatkih pa dve, medtem ko morajo pri dveh osebah šele potrditi vzrok smrti.
Zaradi izjemno nizkih temperatur, tudi do minus 27 stopinj Celzija, in visokih nanosov snega veljajo izredne razmere v 13 srbskih občinah. Ponekod so nanosi snega visoki tudi več kot štiri metre. V Beogradu, kjer je neprekinjeno snežilo več kot 20 ur, vlada prometni kaos, saj mestne službe ulic ne uspejo sproti čistiti. Sneg se zaradi nizkih temperatur drži cestišča, sol pa ni učinkovita.
Begunce bodo preselili v hotele in na vojaško ladjo
Pobeljeni so tudi grški otoki, med njimi Lesbos, kjer na pot naprej proti severu v šotorih čakajo številni begunci in migranti. Po ostrih kritikah, da ne storijo nič, da bi jim pomagale, so se oblasti le zganile. 250 oseb nameravajo iz šotorov preseliti v prazen hotelske sobe, na poti proti otoku pa je tudi vojaška ladja, ki bo služila kot začasno zatočišče.
Sneg je pokril Atene, večina šol je zaprtih, v Solunu so zaradi meteža odpovedali več poletov, v številnih delih države so razglasili izredne razmere. Iz grške prestolnice poročajo tudi o izjemno nehumanem ravnanju nekega občinskega uslužbenca. Brezdomcem je ukazal, naj zapustijo zatočišče, ker se je njegova izmena končala in ga nihče ni prišel zamenjat. Obravnava ga disciplinska komisija.
Iz turškega Istanbula poročajo o nesreči, ki je zahtevala življenje ene osebe, več kot deset je ranjenih. Zaradi snega in močnega vetra se je porušil nadstrešek ene od mošej. Na glavnem mestnem letališču Atatürk pa so znova odpovedali več sto poletov, zato so številni potniki obtičali.
Šole v romunski prestolnici Bukarešta bodo vsaj do konca tedna zaradi hudega mraza ostale zaprte.
Za podoben ukrep so se odločili tudi v Rybniku na jugu Poljske, le da je vzrok smog. V mestu je javni prevoz zato brezplačen, za enak ukrep so se odločili tudi v Varšavi. Smog je posledica nizkih temperatur, proti katerim se predvsem revnejši prebivalci borijo s kurjenjem vsega, kar jim pride pod roke – od premoga nizke kakovosti do plastike. Svoj delež dodajajo tudi industrijski izpusti in promet.
Na Poljskem je med tokratnim hladnim valom, med katerim so zabeležili tudi minus 25 stopinj Celzija, umrlo že 27 ljudi, od novembra lani skupno 73. Žrtve nizkih temperatur so predvsem brezdomci in osebe pod vplivom alkohola.
V Avstriji na delu ledolomilec
Zamrznilo je rečno pristanišče na Dunaju. Za razbijanje ledu, ki je debel 15 centimetrov, so prvič po petih letih uporabili ledolomilec.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.