V Madridu se je v soboto zbralo več tisoč protestnikov, ki so zahtevali osvoboditev zadnje afriške kolonije Zahodne Sahare izpod nezakonite maroške okupacije. Protestniki so zažigali maroške zastave in vzklikali Takoj osvobodite Zahodno Saharo.
Ob pozivih, naperjenih proti Maroku, ki je Zahodno Saharo nezakonito okupiral leta 1975 in ki na območju izvaja hude kršitve človekovih pravic in mednarodnega prava, pa organizatorji in udeleženci niso pozabili na ''izvirni greh'', ki pravzaprav pripada Španiji. Španiji poleg tega, da ni izvedla procesa dekolonizacije tega ozemlja in tako pravzaprav še vedno ostaja kolonizatorka Zahodne Sahare, očitajo tudi to, da je namerno spregledala maroške zločine.
Nazadnje so maroške sile enega od begunskih taborišč v Zahodni Sahari napadle 8. novembra. Po maroških podatkih je bilo v napadu ubitih 12 ljudi, od tega 10 maroških vojakov. Po drugi strani pa fronta Polisario, osvobodilno gibanje in legitimno vodstvo Saharcev, trdi, da so maroške sile ubile več deset ljudi, več kot 4500 pa je bilo ranjenih. Dogodek so nekateri opazovalci že označili za novo intifado.
Tukaj preberite ozadje dogodkov v Zahodni Sahari.
Španske oblasti so sicer v petek od Maroka zahtevale pojasnilo, kaj se je pravzaprav zgodilo. Do podatkov je namreč zelo težko priti, saj maroške oblasti le izjemoma dovolijo vstop na območje Zahodne Sahare, ki so ga obdale z 2700 kilometrov dolgim zidom, slednjega pa obdale z milijoni min ter okoli 100.000 stalno nameščenih vojakov.
Na območje spustijo le redke novinarje. Po poročanju francoskih medijev naj bi po zadnjem napadu v bližino napadenega taborišča spustili le novinarja francoskih časnikov Le Monde in Le Figaro. Španskim novinarjem so preprečili vstop na območje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.