Skupina znanstvenikov je s pomočjo podatkov z vesoljskega teleskopa Hubble in na podlagi opazovanj v vesolju nameščenega observatorija Spitzer izračunala starost prvih galaksij in njihovo maso.
Eden od članov raziskovalne ekipe, Ivo Labbe, je pojasnil, da skupna masa vseh najstarejših galaksij predstavlja okoli odstotek mase Rimske ceste. Po njegovih besedah je znanstvenike najbolj presenetilo dejstvo, da so omenjene galaksije nastale od 600 do 800 milijonov let po velikem poku, ki velja za nastanek vesolja.
Gre za doslej najpopolnejšo sliko vesolja v zgodnjem obdobju po nastanku, ki prikazuje galaksije z že nekaj sto milijoni let starimi zvezdami in znaki prvih skupin zvezd. Galaksije še nimajo značilne eliptične ali spiralne oblike, so precej manjše od galaksij, kot jih poznamo danes, in so modrikaste barve. Po besedah Gartha Illingwortha s kalifornijske univerze v Santa Cruzu je modrikasta barva najverjetneje posledica tega, da na tej stopnji razvoja galaksije ne vsebujejo veliko težkih kovin.
Do popravila in nadgradnje teleskopa Hubble, ki so ju opravili lani, so astronomi lahko "videli" le do 900 milijonov let po velikem poku, nova odkritja pa si lahko obetajo šele z novim teleskopom James Webb, ki ga še gradijo in naj bi ga začeli uporabljati čez približno štiri leta.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.