V porušeni stavbi v bangladeški prestolnici Daka je umrlo okoli 370 ljudi. V stavbi je bilo več kot 3000 oseb. Takoj po sesutju se je rešilo več kot 2000 ljudi, številni pa so ostali ujeti. Upanja, da bi jih našli žive, je iz minute v minuto manj. A reševalci so v dneh po tragediji doživeli tudi nekaj veselih trenutkov, ko so iz ruševin potegnili preživele.
Med njimi je bila tudi mlada ženska, ki je pod ruševinami rodila zdravega dečka. ''Po šestih urah po porušenju smo rešili žensko z dojenčkom, ki ga je rodila pod ruševinami. Ko smo jo našli, je dejala, da naj najprej rešimo dojenčka,'' je za britanski The Telegraph povedal reševalec Didar Hossain. Dodal je, da ženska ni bila videti huje poškodovana in se je kmalu sešla z družino.
Med preživelimi so včeraj zjutraj rešili tudi popolnoma nepoškodovane delavce, kar je vlado spodbudilo, da nadaljujejo z reševalno akcijo.
Zagorelo med ruševinami
Ko so reševalci danes poskušali prerezati jekleni drog, da bi prišli do preživele ženske, je zaradi iskrenja med ruševinami izbruhnil požar, je povedal prostovoljni reševalec Sijed al Amin Roman. Ujete ženske jim zaradi tega ni uspelo rešiti.
Gasilci so požar že omejili, pri tem pa so se štirje poškodovali, poroča BBC.
Aretirali lastnike
Bangladeške oblasti so sicer aretirale štiri ljudi, med njimi tudi dva lastnika podjetij, ki so domovali v stavbi. Med aretiranimi sta tudi vladna inženirja. Danes so prijeli tudi lastnika same stavbe Sohela Rano. Ujeli so ga, medtem ko je poskušal pobegniti v Indijo.
Še vedno ni natančno znano, koliko ljudi je sploh bilo v stavbi. Po navedbah lokalne policije so oblasti ukazale izpraznitev stavbe, potem ko so v torek opazili razpoke. A lastniki stavbe in podjetij so ukaz ignorirali. Stavba se je porušila v sredo zjutraj. Delavci, ki so izdelovali oblačila za nekatere priznane zahodne blagovne znamke, so na mesec prejeli 38 dolarjev.
Po poročanju lokalnih medijev so bila zgornja tri nadstropja osemnadstropne stavbe zgrajena na črno.
Porušenje stavbe je bila že tretja večja industrijska nesreča v zadnjih petih mesecih v Bangladešu. Po tragediji so se številni zaradi slabih delovnih razmer odpravili na ulice, da bi si izborili pravice. Okoli porušene stavbe so naredili človeško verigo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.