Tujina

Fotozgodba: Sadam Husein

Ljubljana, 14. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina so koalicijske sile aretirale blizu rojstnega mesta Tikrit v soboto zvečer po lokalnem času. Ameriški upravitelj Paul Bremer je aretacijo potrdil po analizi DNK, ki je pokazala, da gre za 'pravega' Sadama.

Sadam Husein - ko je bil še predsednik (Foto: Reuters)
Sadam Husein - ko je bil še predsednik (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Sadam Husein se je rodil leta 1937 v Tikritu, kjer se je tudi začela njegova politična kariera, ki ga je pripeljala na mesto predsednika Iraka, kjer je vztrajal 24 let.

Sadamov očuh je pri vzgoji mladega Sadama uporabljal "trdo roko", zaradi česar naj bi se kasneje v življenju pogosto zatekal k nasilju in mučenju sovražnikov ali nasprotnikov lastnega režima. Privrženci Sadamovega režima so ga opisovali kot "genialnega taktika", ki se najbolje izkaže v kriznih razmerah.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Poveljnik ameriške vojske v Iraku general Ricardo Sanchez in ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer sta na tiskovni konferenci objavila, da so koalicijske sile v soboto aretirale nekdanjega iraškega diktatorja Sadam Huseina. Kot sta povedala navzočim, se Husien ni upiral aretaciji.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Celotno akcijo aretacije so ameriški vojaki posneli s kamero. Kot je bilo razvidno s posnetka je bil Husien utrujen in izčrpan, z razmršenimi lasmi in dolgo brado – na sliki desno. Po zdravniškem pregledu so ga ostrigli in obrili – na sliki levo. Zdravniki so dejali, da je aretiranec dobrega zdravja.

Zunanjost poslednjega Huseinovega skrivališča (Foto: Reuters)
Zunanjost poslednjega Huseinovega skrivališča (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Koalicijske sile so pokazale fotografije koče, v kateri se je skrival Husein.

Huseinov rov s prezračevalnikom (Foto: Reuters)
Huseinov rov s prezračevalnikom (Foto: Reuters) FOTO: POP TV

Sadam Husein, vajen življenja v blišču in razkošju, se je pred koalicijskimi silami skrival v tesnem rovu, ki pa je bil dovolj velik, da je človek tam lahko tudi ležal. Vgrajen je imel zračnik, ki mu je omogočal tudi daljše bivanje v skrivališču, kjer naj bi se zadrževal le takrat, kadar so bili v bližini koalicijski vojaki oz. kadar so ga na morebitne nevarnosti opozorili njegovi stražarji in lokalni privrženci nekdanjega predsednika.

Veselje in solze iraškega novinarja na tiskovni konferenci, kjer so uradno potrdili Huseinovo prijetje (Foto: Reuters)
Veselje in solze iraškega novinarja na tiskovni konferenci, kjer so uradno potrdili Huseinovo prijetje (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Iraški novinar je med prikazovanjem video posnetka aretacije Sadama Huseina na tiskovni konferenci v Bagdadu začel vzklikati: "Smrt Sadamu!"

Veselje bagdadskih otrok: Bodo vsaj nove generacije Iračanov živele v miru in blagostanju? (Foto: Reuters)
Veselje bagdadskih otrok: Bodo vsaj nove generacije Iračanov živele v miru in blagostanju? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Iračani so novico o aretaciji nekdanjega diktatorja sprejeli z navdušenjem. Iz Bagdada so poročali tudi o slavnostnih strelih v zrak, ki so odmevali po vsem mestu.

Rušenje spomenika Sadama Huseina (Foto: Reuters)
Rušenje spomenika Sadama Huseina (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kmalu po začetku vojne v Iraku so okupacijske sile uničile simbole Sadamovega režima v državi. Na sliki rušenje enega od kipov Sadama Huseina v središču Bagdada aprila letos.

Diktator je v času svoje vladavine za mnoge v arabskem svetu postal ikona (Foto: Reuters)
Diktator je v času svoje vladavine za mnoge v arabskem svetu postal ikona (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tudi po padcu režima Sadama Huseina so nekateri Iračani prisegali na nekdanjega predsednika in ga verjeli, da je bil dober voditelj iraškega naroda. Nezadovoljstvo nad okupacijskimi oz. koalicijskimi silami pa se je med Iračani povečalo predvsem po uradnem koncu vojne, ko je iraški narod pričakoval več, kot so jim koalicijske sile lahko nudile – takojšnjo vzpostavitev infrastrukture v mestih, nova delovna mesta ipd.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Uboj sinov – Udaja in Kusaja – je bil za Sadama velik udarec. Oba sina sta bila ubita 22. julija v Mosulu na severu Iraka. Tako kot za očetom je bila tudi za sinovoma razpisana denarna nagrada, a "le" v višini 15 milijonov dolarjev za vsakega od njiju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10