Tujina

Fox odpovedal srečanje z Bushem

New York, 15. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mehiški predsednik Vicente Fox je odpovedal načrtovano srečanje z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem na njegovem teksaškem ranču. S tem je izrazil protest proti včerajšnji usmrtitvi mehiškega državljana Javierja Suareza v Teksasu.

Se bodo prijateljski odnosi med predsednikoma sosed skalili?
Se bodo prijateljski odnosi med predsednikoma sosed skalili? FOTO: Reuters

Tiskovni predstavnik predsednika Mehike Rodolfo Elizondo je v Ciudad de Mexicu dejal, da je Foxova odločitev jasen znak nasprotovanja usmrtitvi in da v teh obžalovanja vrednih okoliščinah ne bi bilo primerno obiskati Teksas. Bela hiša je medtem že sporočila, da Bush spoštuje odločitev mehiškega predsednika, s katerim ima odlične prijateljske odnose.

Obsojenega, 33-letnega Suareza, so včeraj usmrtili zaradi umora policista v civilu. Teksas, tako kot doslej že v vrsti primerov, ni uslišal številnih pozivov iz tujine, da je usmrtitev nezakonita, ker mehiškemu državljanu po aretaciji ni bilo omogočeno srečanje s konzularnim predstavnikom Mehike. Teksas in s tem tudi ZDA so tako znova prekršili določila dunajske konvencije o diplomatsko-konzularnih odnosih.

Fox je ameriško stran večkrat pozval, naj ne izvršijo usmrtitve, zato se mu zdaj ne zdi primerno, da bi z Bushem tri dni obiskoval Teksas. Iz Bele hiše je bilo neuradno slišati, da odpoved ne bo škodila meddržavnim odnosom, saj je bil obisk namenjen predvsem razvedrilu. To je sicer v popolnem nasprotju s prejšnjimi izjavami uradnikov Bele hiše, ki so na kritike o dolgem predsednikovem dopustu odgovarjali, da bo Bush v Teksasu predvsem delal, in kot dokaz navajali obisk predsednika Foxa.

Suarez priznal uboj

Protest proti Suarezovi usmrtitvi
Protest proti Suarezovi usmrtitvi FOTO: Reuters

Suarez je priznal, da je leta 1988 med racijo proti trgovcem z mamili v Dallasu ubil agenta Lawrencea Cadeno, dodal pa, da ni vedel, da je ubil policista. Suarez je četrti usmrčeni Mehičan v ZDA v zadnjih desetih letih, na usodo, podobno njegovi, pa čaka še 54 Mehičanov, od tega 17 v Teksasu. Smrtna kazen v ZDA ovira tesnejše sodelovanje obeh držav na področju boja proti kriminalu, saj Mehika zavrača smrtno kazen in s tem tudi izročitev oseb, ki jim takšna kazen grozi v ZDA.

Suarezova usmrtitev je za Mehičane nova žalitev s strani ZDA, ki je še posebej huda za Foxa, enega najbolj proameriških mehiških predsednikov v zgodovini. Bush ga je spravil v neroden položaj že ob na začetku svojega mandata, ko je med prvim obiskom v tujini ukazal bombardiranje Iraka in tako zasenčil njuno srečanje v Mehiki. ZDA prav tako zavlačujejo s sprejetjem novega sporazuma o mehiškem priseljevanju v ZDA, ki bi uredil nenadzorovano ilegalno prehajanje meje, zaradi katerega na leto umre več sto mehiških delavcev na črno. Usmrtitev Suareza pa je tudi nova klofuta mednarodni skupnosti, saj je pozive za pomilostitev poslalo več držav, med njimi Slovenija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10