Francoski sindikati in študentske organizacije so na francoski parlament naslovili zahtevo po razveljavitvi novega zakona, ki uvaja sporno pogodbo o prvi zaposlitvi (CPE) in proti kateremu je po navedbah organizatorjev v torek protestiralo več kot tri milijone ljudi. Zahtevo so izrazili v skupni izjavi, objavljeni po današnjem sestanku predstavnikov 12 skupin v Parizu.
V skupni izjavi so skupine zapisale, da ne bodo sodelovale v pogajanjih o ukrepih za zniževanje stopnje brezposelnosti, če sporni zakon o CPE ne bo razveljavljen do velikonočnih parlamentarnih počitnic, ki se v Franciji začnejo 17. aprila. V izjavi tudi svarijo pred novimi množičnimi demonstracijami, če do tega ne bo prišlo.
Izjavo so sindikati in študentje objavili hkrati z identično zahtevo voditelja opozicijske Socialistične stranke Francoisea Hollandea med novinarsko konferenco v francoskem parlamentu. Voditelji sindikatov in študentskih organizacij naj bi se sicer o spremembah spornega zakona s predstavniki Unije za ljudsko gibanje (UMP) francoskega premiera Dominiqua de Villepina začeli pogovarjati še danes popoldne.
Sindikati in študentje so še poudarili, da ne bodo odstopili od zahteve, da je treba umakniti zakon o CPE, ki delodajalcem omogoča, da lahko mlade do 26 let v prvih dveh letih odpustijo brez razloga. Predstavniki UMP pa so dejali, da nameravajo danes predvsem prisluhniti stališčem sindikatov in se z njimi pogovarjati "brez predsodkov". Gre za prvo tovrstno srečanje po že dva meseca trajajočih protestih.
Mladim so se v protestnih akcijah, ki je dva tedna pretresajo Francijo, pridružili tudi sindikalisti in drugi zaposleni, saj je vlada premiera Dominiqua de Villepina zakon sprejela brez kakršnega koli usklajevanja s predstavniki socialnih partnerjev in sindikatov. Prav zato je podpora premierju de Villepinu v zadnjih dneh padla na najnižjo raven.
Različne ocene števila protestnikov
Zadnji niz protestov je bil v torek popoldne in zvečer, ko je v Franciji hkrati potekalo okoli 200 protestov, na katerih se je zbralo nekaj več kot tri milijone ljudi, tako trdijo organizatorji, medtem ko policija ocenjuje, da je bilo na ulicah le nekaj več kot milijon ljudi.
Zaradi manjših izgredov je policija po vsej državi aretirala okoli 500 ljudi, od tega 383 samo v prestolnici. Ranjenih je bilo devet pripadnikov varnostnih sil in 32 protestnikov, od tega so jih morali 26 prepeljati v bolnišnice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.