Po bleščeči ponovni izvolitvi francoskega predsednika Jacquesa Chiraca ima sedanja začasna vlada dobre možnosti, da ostane na položaju. Mesec dni potem, ko se je francoski premier Lionel Jospin ponižan umaknil iz politike, v levem taboru kopnijo upi, da bi lahko tako kot v preteklih petih letih oblikoval rdečo-zeleno koalicijsko vlado. Kljub napovedim o zmagi desnega tabora pa je kohabitacija še vedno možna, menijo politični opazovalci. Opozarjajo namreč, da bi se lahko, tako kot na predsedniških volitvah, javnomnenjske raziskave motile.
Za 577 poslanskih mest se bo 9. in 16. junija potegovalo rekordno število 8633 kandidatov. To pri številnih volilcih vzbuja ogorčenje, zato so velike bojazni pred visoko volilno neudeležbo. Po najnovejši raziskavi francoskega instituta CSA se zmaga nasmiha desnici. Chirac je v sredo zvečer na francoski televiziji Francoze pozval, naj mu na parlamentarnih volitvah naklonijo "pravo večino". Odsotnost na volitvah je še vedno prevelika, je dejal Chirac in obenem ocenil, da ni vlade, ki bi lahko vladala brez večine v parlamentu. Glavni cilj desnega tabora sicer je, da se za vsako ceno izogne novi kohabitaciji - političnemu prisilnemu zakonu med Chiracom in levousmerjeno vlado. Socialisti še vedno ne morejo pozabiti poraza na predsedniških volitvah in prisilnega glasovanja za Chiraca, ki so mu izrekli podporo, da ne bi glasovali za skrajnega desničarja Jean-Marie Le Pena. Poleg tega morajo zdaj propagirati sožitje z desnico, ki so ga še pred nekaj tedni obsojali kot neprimernega.
Z imenovanjem Jean-Pierra Raffarina za začasnega premiera je Chiracu po mnenju političnih opazovalcev uspela pametna poteza. Doslej skoraj neznani 53-letni politik, močan in ljudski, je bliskovito pridobil simpatije in po zadnjih javnomnenjskih raziskavah ga podpira več kot 55 odstotkov volilcev. To je v Peti republiki uspelo le konservativcu Alainu Juppeju leta 1995. Nekateri o Raffarinu, nekdanjemu predsedniku regionalne vlade Poitou-Charentesa na zahodu Francije, menijo, da je človek iz province, ki prisluhne tudi malemu človeku in ni tako vzvišen kot pariški politiki. Raffarinova vlada v primeru zmage obljublja, da bo z odločnimi ukrepi izboljšala varnost na ulicah.
Desnoradikalni Jean-Marie Le Pen grozi s presenečenjem, kot ga je pripravil na predsedniških volitvah, in želi prekrižati račune svojemu tekmecu Chiracu. Po ocenah analitikov bi bila lahko Le Penova Nacionalna fronta (FN) jeziček na tehtnici v več kot 140 volilnih okrožjih. 73-letni Le Pen sicer ne bo kandidiral; zanj je bila uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev izpolnitev življenjskih sanj.
Na parlamentarnih volitvah leta 1997 je zmagala leva zveza socialistov z Lionelom Jospinom na čelu, ki je v Franciji prvič oblikoval rdečo-zeleno koalicijsko vlado. Parlamentarne volitve potekajo v Franciji vsakih pet let. Francija ima večinski volilni sistem, ki majhnim strankam daje malo možnosti za preboj. Če kandidat v prvem krogu prejme več kot polovico glasov, vstopi v parlament. Tisti, ki prejmejo več kot 12,5 odstotka glasov, pa se pomerijo v drugem krogu volitev, ko za zmago zadostuje relativna večina.