Tujina

Francija spet gori

Pariz, 17. 03. 2006 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.L./B.L.
Komentarji
0

V Parizu in Rennesu so se študentje, ki nasprotujejo novemu zakonu o zaposlovanju, spopadli s policisti.

Francijo so spet zajeli protesti
Francijo so spet zajeli protesti FOTO: Reuters

Francoski študentje, ki jih podpirajo tudi sindikati, so se na ulice podali zaradi novega zakona o zaposlovanju. Ta po trditvah vlade spodbuja zaposlovanje mladih, vendar omogoča tudi veliko lažje odpuščanje. Delodajalec ima namreč možnost, da prvič zaposlene mlade do 26 let v prvih dveh letih odpusti brez razloga.

Mladi so se na ulicah zbrali tudi v četrtek, mnogi pa so vztrajali vso noč. Organizatorji ocenjujejo, da se je po vsej državi protestom, ki jih po javnomnenjskih raziskavah podpira skoraj 70 odstotkov Francozev, pridružilo 500 tisoč ljudi. Po ocenah policije naj bi jih bilo pol manj. Zborovanja so sicer pripravili v kar osemdesetih mestih.

Pred Sorbono so se zbrali tudi desničarski študentje, ki so zahtevali konec zasedbe univerze.

K protestom so protegnili tri četrtine francoskih univerz ter številne srednje šole. Na več kot dvajsetih univerzah so predavanja zaradi upora študentov prekinili. Najbolj napeto pa je v Parizu, kjer so študentje minuli konec tedna zasedli univerzo Sorbono in se spopadli s policisti. Mladi sicer pozivajo k mirnosti, a tudi k nepopustljivosti.

Barikade pred Sorbono
Barikade pred Sorbono FOTO: Reuters

Kljub temu je tudi sinoči izbruhnilo nasilje. V pariški Latinski četrti so študentje z avtomobili in smetnjaki postavljali barikade, metali so molotovke in zažgali knjigarno, nekaj barov in več avtomobilov. Številni Francozi to primerjajo z novembrskimi protesti priseljencev, zaradi katerih so morali v državi močno poostriti varnostne ukrepe.

Zakon podpira tudi francoski predsednik Jacques Chirac, ki meni, da je pomemben del boja proti brezposelnosti. Odločno pa mu nasprotuje levica. Označuje ga za diskriminatornega in zato neustavnega.

Francija ima eno najvišjih stopenj brezposelnosti v Evropi, kar 9,6-odstotno, med mladimi do 25 let pa celo okoli 20-odstotno.

Tudi tokrat je morala posredovati policija, ki je študente razgnala s solzivcem in vodnimi topovi. Samo v Parizu se je za zapahi znašlo 180 ljudi, v celotni državi pa okoli 300. Več deset policistov je bilo poškodovanih. O nasilju poročajo tudi iz Rennesa na zahodu Francije. Okoli tisoč nasprotnikov spornega zakona je s kamni in molotovkami napadlo petdeset policistov, 25 študentov pa je moralo noč preživeti za zapahi.

Za soboto so po vsej državi spet napovedani protesti. Po napovedih levičarskega študentskega sindikata UNEP naj bi bili najbolj množični doslej in brez primere v novejši francoski zgodovini.

Študentski protesti v Parizu. Za zapahi je končalo 180 ljudi.
Študentski protesti v Parizu. Za zapahi je končalo 180 ljudi. FOTO: Reuters

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.