Načelnik generalštaba francoske vojske, general Francois Lecointre je pojasnil, da so poleg pripadnikov francoske protiteroristične enote Barkhane v operaciji sodelovale še vojska Burkine Faso, pomagali pa so jim tudi ameriški obveščevalci.

Operacijo, ki jo je po navedbah vira v Elizejski palači odobril francoski predsednik Emmanuel Macron, so sprožili, da bi preprečili morebitno izročitev francoskih turistov teroristični skupini Katiba Macina, ki deluje v Maliju. To bi namreč preprečilo rešitev talcev.
Francoska državljana ugrabljena med safarijem
Francoska državljana sta bila ugrabljena 1. maja med safarijem v Beninu, kjer delujejo različne džihadistične skupine, povezane s terorističnima skupinama Al Kaida in Islamska država (IS). Tri dni zatem so v tamkajšnjem nacionalnem parku našli truplo njunega vodnika iz Benina, njihov avtomobil pa na vzhodu Burkine Faso.
Poleg Francozov so rešili še Američanko in Južnokorejko, za kateri sploh niso vedeli, da sta ujeti. V ujetništvu sta sicer po navedbah francoske vojske preživeli 28 dni.
Macron bo francoska državljana in Južnokorejko v soboto sprejel na letališču Villacoublay na jugu Pariza.
Dva vojaka umrla
Danes se je sicer poklonil francoskima vojakoma, ki "sta tvegala svoji življenji, da bi rešila življenji naših sodržavljanov". Izrazil je tudi sožalje njunima družinama. V začetku prihodnjega tedna bo vodil še nacionalno slovesnost v spomin vojakoma.
Osvoboditev talcev je na Twitterju pozdravil tudi predsednik Burkine Fasa Roch Marc Christian Kabore. "Skupna vojaška operacija, ki je privedla do tega, kaže našo angažiranost v boju proti silam zla," je zapisal.
Franciji so se zahvalile tudi ZDA, ki so družinama ubitih vojakov izrazile sožalje.
Nekdanja kolonialna sila v regiji Francija ima v Maliju, Burkina Fasu, Nigru in Čadu 4500 vojakov, ki lokalnim silam pomagajo v boju z džihadističnimi skupinami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.