Skupina Islamska vojska v Iraku je v soboto zagrozila, da bodo novinarja Georgesa Malbrunota in Christiana Chesnota ubili, če francoska vlada v 48 urah ne bo odpravila zakona o prepovedi nošnje naglavnih rut v francoskih šolah, ki bo začel veljati v četrtek.
Da so ugrabitelji podaljšali ultimat, je danes za francosko televizijo LCI povedal veleposlanik Arabske lige v Franciji Nasif Hiti. Ta televizija je tudi poročala, da je francosko veleposlaništvo v Bagdadu danes dobilo signale, da sta novinarja, ki sta bila ugrabljena 20. avgusta v Nadžafu, še živa.
Francija je medtem nadaljevala diplomatska prizadevanja za osvoboditev novinarjev. Francoski zunanji minister Michel Barnier je po Egiptu in Jordaniji danes obiskal še Katar, da bi pridobil podporo v prizadevanjih za izpustitev novinarjev. Katarski zunanji minister, šejk Hamad ben Jasem Al-Tani je po srečanju z Barnierom pozval k osvoboditvi francoskih novinarjev. Pozval je tudi k spoštovanju francoskega političnega sistema in zakonov. Barnier je nato obiskal sedež arabske televizije Al Džazire.
Izpustitev talcev potrdilo indijsko veleposlaništvo
Potem ko je danes arabska televizija al Arabija poročala, da je iraška islamska skupina izpustila sedem talcev iz Indije, Kenije in Egipta, ki so bili v Iraku ugrabljeni 21. julija, je to potrdil tudi vir na indijskem veleposlaništvu v Bagdadu.
Sedem voznikov tovornjakov so izpustili v Nadžafu, nato pa prepeljali na omenjeno veleposlaništvo, od koder so že odšli na letališče. Brigade črnih praporjev so o njihovi izpustitvi danes javnost obvestile v sporočilu za javnost, v katerem so odločitev pojasnile z izpolnjeno zahtevo. Kuvajtsko podjetje, za katero so delali tovornjakarji, je namreč konec avgusta sporočilo, da se umika iz Iraka, tako kot so zahtevali ugrabitelji.
Medtem pa je jordansko zunanje ministrstvo sporočilo, da so v Iraku ugrabili vladnega delavca, ki je bil tam na zasebnem obisku. Ugrabitelji so namreč stopili v stik z njegovo družino in zahtevali izplačilo odkupnine. Njena višina ni znana.
Napad na vodjo nacionalnega kongresa
Južno od iraške prestolnice so neznanci napadli konvoj, v katerem je bil vodja Iraškega nacionalnega kongresa Ahmad Čalabi. Čalabi, ki je v Bagdad potoval iz šiitskega svetega mesta Nadžaf, je ostal nepoškodovan, medtem ko sta bila dva njegova telesna stražarja ranjena.
Pred začetkom prvega zasedanja začasnega iraškega parlamenta, Nacionalnega sveta, pa je v bližini stavbe, kjer so se zbrali delegati, odjeknilo več eksplozij. Bombe naj bi eksplodirale v strogo varovanem območju okoli stavbe, t.i. zeleni coni. V eksplozijah je bil ranjen en Iračan.
81-članski Nacionalni svet je 18. avgusta izvolila Iraška narodna konferenca, njegova naloga pa naj bi bila nadzorovati delo začasne iraške vlade do januarskih volitev. V t.i. zeleni coni, ki se razprostira ob reki Tigris, so poslopja iraške vlade in veleposlaništvo ZDA, območje pa je zaprto za javnost in strogo varovano.
Smrt Američanom
Predsednik Združenja muslimanskih akademikov, v Egiptu rojeni šejk Jusuf al-Karadavi, pa je pozval vse muslimane, naj ubijajo ameriške civiliste in vojake v Iraku. "Dolžnost muslimanov je, da ubijejo ameriške civiliste, ker podpirajo ameriško vojsko," je dejal al-Karadavi. Ob tem je pozval ugrabitelje, naj izpustijo francoska novinarja, saj po njegovih besedah grožnje, da ju bodo ubili, niso pravi način za doseganje njihovih ciljev.
Nasilju ni videti konca
Na cesti med Nadžafom in Bagdadom je bil v torek ubit vodja al Sadrovega urada v Šoli na severozahodu Iraka Bašir al-Nadžafi. Kot je ocenil predstavnik al Sadrovega gibanja Naim al-Kabi, za napadom verjetno stojijo sunitski skrajneži ali privrženci nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina. Al-Nadžafi je ob tem še obtožil vlado, da ne stori ničesar pri zagotavljanju varnosti na tem območju, kjer so napadi pogosti.
V minometnem napadu na sedež guvernerja province Ninive v Mosulu je bil danes ubit Iračan, 12 pa je ranjenih, so sporočili zdravstveni in policijski viri. Neznani oboroženi moški pa so v torek zvečer ubili tri Iračanke, ki so delale v ameriškem oporišču v Mosulu.