Tujina

Frattini bi uvedel detektorje

Bruselj, 13. 09. 2006 11.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropski komisar je proti prepovedi vnosa tekočin na potniška letala po zgledu ZDA in Velike Britanije.

Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini
Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini FOTO: Reuters
Evropska komisija bo omejila količino tekočin, ki jih bodo lahko letalski potniki v prihodnje v ročni prtljagi vzeli s seboj na krov letala. Komisija pa ne bo popolnoma prepovedala vnosa tekočin na krov letala. V prihodnje bo tako v ročni prtljagi dovoljeno imeti le manjše embalaže s tekočino, npr. stekleničke parfumov ali manjše embalaže šamponov.

Posebni nadzorni ukrepi bodo veljali tudi za prenosne računalnike.

Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini je proti morebitni prepovedi vnosa tekočin v ročni prtljagi na letalo, saj bi teroristične napade po njegovem prepričanju lažje preprečili s tem, da bi izboljšali metode za odkrivanje tekočih eksplozivnih teles. "To se mi zdi bolj pametno, kot pa da prepovemo vse tekočine na krovu," je dejal Frattini pred odborom Evropskega parlamenta za notranje zadeve.

Po spodleteli zaroti za teroristične napade na letala na poti med Veliko Britanijo in ZDA, ki so jih napadalci nameravali izvesti s tekočim razstrelivom, skritim v ročni prtljagi, so države članice Evropske unije začele razpravljati o morebitni poostritvi predpisov za vnos prtljage na letalo. Eden od ukrepov, ki so ga ZDA in Velika Britanija že uvedle, ostale države EU pa odločitve o tem še niso sprejele, je omejitev vnosa tekočin v letalsko kabino.

Ukrep bi bil pretiran

EU bo podatke o svojih državljanih pošiljala ZDA le še do konca septembra

Konec septembra se izteče rok za sklenitev novega sporazuma med EU in ZDA o uporabi evidence imen letalskih potnikov za boj proti terorizmu in mednarodnemu kriminalu, ki bo nadomestil prejšnjega iz leta 2004, ki ga je Sodišče Evropskih skupnosti v Luksemburgu na zahtevo Evropskega parlamenta maja letos razveljavilo.

Dogovor omogoča prenos prek 30 različnih podatkov o potnikih, kot so polna imena, njihovi naslovi, telefonske številke, elektronski naslovi, informacije o načinu plačila letalskih kart, številke bančnih računov in podatki o plačilnih karticah, vključno z višinami limita. Sporazum je sprožil val ogorčenja v Evropskem parlamentu, ki je prepričan, da gre pri dogovoru za kršenje temeljnih državljanskih pravic in svoboščin.

Frattini meni, da bi bil takšen ukrep pretiran. Namesto tega je predlagal vzpostavitev alarmnih naprav na letališčih, ki bi zaznale razstrelivo ali detonatorje.

Komisar je pred odborom spregovoril tudi o spornem dogovoru med EU in ZDA o predaji podatkov o letalskih potnikih. Kot je dejal, bo nov sporazum med stranema, ki bo začasne narave, najverjetneje dokončan do konca tega meseca. Po njegovih besedah za začasni sporazum ne bo potrebna ratifikacija v nacionalnih parlamentih, ki ponavadi vzame veliko časa, temveč bo dogovor takoj stopil v veljavo.

Poudaril je, da ZDA ne nasprotujejo predlogu Evropskega parlamenta, da bi bil nov sporazum sprva časovno omejen do novembra 2007. Vseboval bi enake pogoje kot dosedanji, po njegovem izteku pa bi strani dosegle dokončen dogovor, o vsebini katerega bi imeli dovolj časa za pogajanja.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.