Glavna tema srečanja finančnih ministrov sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G-8) je bila zavarovanje svetovne preskrbe z energijo, saj svet v zadnjem času poleg visokih cen nafte pretresajo tudi spori glede dobave zemeljskega plina, v katerih igra glavno vlogo prav Rusija. Prav zato si je ta država kot glavno temo med svojim predsedovanjem skupini izbrala prav to vprašanje.
Na srečanju so poudarili, da so dobro delujoči energetski trgi pogoj za zdravo svetovno gospodarstvo. Spregovorili so o težavah, ki jih predstavlja uvoz nafte in zemeljskega plina iz nestabilnih držav in regij. Grožnjo energetskim trgom predstavlja spor z nafto bogatim Iranom, kako so zaloge občutljive, pa je pokazal tudi rusko-ukrajinski spor glede dobave zemeljskega plina, zaradi katerega so se močno zmanjšale njegove pošiljke v Evropo.
Sicer pa so finančni ministri G-8 še ugotovili, da se bo svetovna gospodarska rast nadaljevala, čeprav jo še naprej ogrožajo visoke cene nafte. Te so dvakrat višje kot pred dvema letoma, nič pa ne kaže, da bi se kmalu znižale.
Finančni ministri G-8 od Rusije pričakujejo liberalizacijo energijskega sektorja, ki je še vedno trdno v rokah države. Nekaj premikov v to smer se je že zgodilo, je ob prihodu v Moskvo poudaril nemški finančni minister Peer Steinbrück. Predvsem evropske članice G-8 od Rusije tudi zahtevajo, naj dovoli več tujih investicij in tako omaja monopol državnega energetskega velikana Gazproma. Da se to ne bo zgodilo, pa je še pred začetkom srečanja poudaril pomemben predstavnik ruskega energetskega sektorja, Sergej Oganesjan. “Monopol imamo in ga bomo imeli še naprej,” je dejal.
Poziv k pomoči revnim
Poleg tega so med drugim pozvali k finančni pomoči revnim državam za boj proti ptičji gripi in se zavzeli za večja prizadevanja za dosego dogovora o svetovni trgovini v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Zaskrbljenost zaradi ptičje gripe
Ministri so izrazili zaskrbljenost zaradi ptičje gripe in možnosti pandemije ter možnega posledičnega vpliva na svetovno gospodarstvo. Mednarodne finančne institucije so pozvali k zagotavljanju finančne pomoči državam, ki se borijo s tem smrtonosnim virusom.
V poročilu ob koncu dvodnevnega srečanja so zapisali tudi, da morajo članice WTO vložiti več truda v končanje pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine, kar bi omogočilo hitrejšo rast in zmanjšanje revščine. Pozvali so jih k doseganju napredka pri liberalizaciji trgovine v kmetijstvu, industrijskih proizvodih in storitvah.
Ruski predsednik Vladimir Putin zavzel za polnopravno članstvo Rusije v G8, kar bi po njegovih besedah omogočilo učinkovito in pravočasno uresničitev ciljev, ki si jih skupina najrazvitejših svetovnih držav zastavlja.
Ministri so tudi pozdravili odločitev Mednarodnega denarnega sklada (IMF) o popolnem odpisu skupno 2,75 milijarde evrov dolgov najrevnejšim državam sveta.