Kot je sporočil generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, odločitev zavezništva o podaljšanju misije do konca septembra "pošilja jasno sporočilo libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju – odločeni smo nadaljevati našo operacijo za zaščito ljudi v Libiji". Dodal je, da bo verjetno preteklo nekaj časa pred Gadafijevim umikom, "lahko pa bi odšel že jutri".
Nato je poveljstvo nad vojaško operacijo v Libiji, katere namen je uveljaviti prepoved letov nad državo in iz zraka ščititi tamkajšnje civiliste pred napadi vladnih sil, po dolgotrajnih pogajanjih med državami članicami prevzelo 31. marca. Prvotni mandat traja 90 dni in se izteče konec junija, po novem pa bo misija trajala vsaj do konca septembra.
Tiskovni predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim je medtem sporočil, da je bilo v desetih tednih letalskih napadov na Libijo – od 19. marca do 26. maja – ubitih 718 in ranjenih 4067 civilistov, od tega 433 huje, pri čemer niso vključene vojaške žrtve, ki jih libijsko obrambno ministrstvo ne želi razkriti.
Kmalu po njegovi izjavi so sicer Tripoli ponoči pretresli novi napadi Natovih letal. V središču prestolnice je odjeknilo šest silovitih eksplozij, točnih ciljev pa tokrat niso mogli ugotoviti. Okrepljeni napadi zavezništva na Tripoli se sedaj dnevno vrstijo že več kot teden dni.
Francoski dnevnik Le Figaro medtem poroča, da naj bi Gadafijeve sile samo v prestolnici od sredine marca, ko so se začeli protivladni protesti, ubile že več kot 10.000 civilistov. Da je bilo ubitih "več tisoč, morda več kot 10.000" ljudi, naj bi izvedeli od neimenovanega dobro obveščenega diplomata.
O številki je sicer že podvomila organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW). Kot so poudarili, je sicer zelo težko oceniti, kaj se dogaja v Tripoliju in na drugih območjih pod nadzorom vladnih sil, vendar nimajo nobenih dokazov, da je bilo ubitih že toliko ljudi.
Po njihovih ocenah je bilo v vsej Libiji od začetka vstaje proti Gadafiju v sredini februarja v Bengaziju ubitih "več tisoč" ljudi, med njimi okoli tisoč v Misrati. Libijska opozicija pa meni, da je ubitih okoli 12.000 ljudi.
Medtem je južnoafriški predsednik Jacob Zuma dejal, da mu je Gadafi v pogovoru zatrdil, da ne bo odstopil in ne bo zapustil Libije. Humanitarni koordinator Združenih narodov za Libijo Panos Moumtzis je sicer sprožil vprašanja, kako dolgo bo Gadafi zdržal, saj naj bi v predelih, ki so še pod njegovim nadzorom, začelo primanjkovati hrane in medicinskih pripomočkov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.