Potem ko je libijski voditelj Moamer Gadafi v nagovoru na libijski televiziji danes med drugim predlagal vzajemno prekinitev ognja v državi, so tako zveza Nato kot tudi libijski uporniki to možnost zavrnili. Kot so namreč poudarili, je Gadafi že večkrat govoril o prekinitvi ognja, a obenem vsakič znova nadaljeval z napadi na civiliste.
Visoki predstavnik libijskega prehodnega nacionalnega sveta je sporočil, da je čas za kompromis minil. Gadafi je po njegovih besedah izgubil vso kredibilnost, ko je večkrat ponujal premirje, a obenem naprej kršil osnovne človekove pravice in mednarodno pravo. Libijci ne morejo več pristati na prihodnost z Gadafijem, je poudaril.
Iz Nata pa so sporočili, da morajo Gadafijeve sile najprej prenehati z napadi na civiliste, šele nato se lahko pogovarjajo o prekinitvi ognja. Neimenovani predstavnik zavezništva v Bruslju je dejal, da hočejo "videti dejanja, ne besed". Tudi v Natu so spomnili, da je libijski voditelj že večkrat napovedal prekinitev ognja, a obenem nadaljeval z napadi.
Gadafi: Ne boste me pregnali
Libijski voditelj Gadafi je v nočnem televizijskem nagovoru poudaril, da ga nihče ne bo pregnal iz domovine. Glede na poročila naj bi ZDA in njeni zavezniki poskušali pregovoriti države, ki so bile polkovniku Gadafiju pripravljene ponuditi azil. ''Nihče me ne more prisiliti, da zapustim svojo državo in nihče mi ne more ukazati, naj se ne borim za svojo državo,'' je povedal in dodal, da je Libija pripravljena na prekinitev ognja, ''vendar mora biti premirje z vseh strani, ne le z ene''.
''Nismo jih napadali ali šli čez morje. Zakaj nas napadajo? Pustite nam, da se pogajamo z vami, države, ki nas napadate,'' je spraševal. Nato v Libiji namreč izvaja resolucijo ZN za zaščito civilistov.
Kmalu po prenosu Gadafijevega govora je libijska državna televizija poročala o bombnem napadu v bližini njenih prostorov, in dejala, da je ''tarča napada sam voditelj revolucije''.
Medtem pa je Libija sporočila, da ne bo več dovolila, da bi v uporniško mesto Misrata po morju še vozili kakršno koli pomoč. Predstavnik vlade Musa Ibrahim je tudi dejal, da bodo upornikom v mestu dali štiri dni časa, da položijo svoje orožje v zameno za amnestijo. Če se bodo še naprej bojevali, jih čaka ''uničujoč ogenj'', je še dejal.
Njegove izjave so sicer sledile Natovim izjavam, da so Gadafijeve sile okoli Misrate poskušale postaviti protiletalske mine.
V mestu Džala ubitih šest civilistov
Tanki Gadafiju zvestih sil so v petek sprožili nov silovit napad na Misrato, ki leži kakih 215 kilometrov vzhodno od prestolnice Tripoli in je v rokah upornikov, vladne sile pa jo že več tednov skušajo zavzeti. Iz mesta tako ponovno prihajajo poročila o silovitih spopadih, najmanj pet ljudi naj bi bilo v petek ubitih, številni so ranjeni.
Francoska tiskovna agencija AFP danes poroča tudi o napadu Gadafijevih sil na mesto Džalo južno od Bengazija, v katerem je bilo ubitih šest civilistov. V mesto naj bi vladne sile vdrle s 70 vozili, nato pa nadaljevale pot proti mestu Adždabija v smeri severa.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.