Libijski voditelj, polkovnik Moamer Gadafi, je na obisku pri Evropski komisiji v Bruslju izrazil željo po normalizaciji odnosov z Evropo.
Kot je tudi dejal Gadafi, je Libija spremenila svoje stališče in se želi polno vključiti v Barcelonski proces in Sredozemsko partnerstvo, ki ga EU ponuja kot podlago za sodelovanje državam iz sredozemskega bazena.
"Libija tudi ne gleda več v preteklost, temveč v prihodnost - pri tem pa je odločena igrati vodilno vlogo v prizadevanjih za mir v svetu," je dejal Gadafi po pogovorih s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem in nekaterimi komisarji.
"Prvi korak v tej smeri je država že naredila, ko je uničila vse svoje orožje za množično uničevanje," je nadalje poudaril Gadafi v svoji več kot polurni izjavi, po kateri pa ni sprejemal vprašanj. "Libija poziva vse države, od ZDA do Kitajske, naj sledijo njenemu zgledu," je poudaril. Dodal je še, da so novi izzivi njegove države mir, stabilnost in razvoj, izrazil pa je tudi upanje, da se Libiji nikdar več ne bo treba vrniti "v stare čase, ko so ji mnogi očitali terorizem".
Še vedno odprta vprašanja
A pred tem bo nujna rešitev nekaterih odprtih vprašanj med Libijo in evropskimi državami. V ospredju sta predvsem dve. Z Nemčijo je nerazrešen spor glede kompenzacije za napad na diskoteko v zahodnem Berlinu leta 1986, v katerem so tri osebe umrle, več kot dvesto pa je bilo ranjenih. Bolj pereč je problem z Bolgarijo - v Libiji je namreč že od leta 1999 zaprtih šest bolgarskih zdravnikov, ki jih Tripoli obtožuje, da so z virusom aidsa namenoma okužili okrog 400 otrok v lokalni bolnišnici, grozi pa jim smrtna kazen.

Protesti ob gadafijevemu obisku
Gadafijev obisk v Bruslju spremlja več protestnih shodov. Najbolj opazen je tisti neposredno pred komisijinim poslopjem, ki je s slogani, kot je "Gadafi, arhitekt afriške enotnosti", sicer v podporo libijskemu voditelju. Precej bolj stran pa so se lahko zbrali nasprotniki libijskega voditelja, ki so s skandiranjem ter plakati "Gadafi, ne, hvala!" opozorili na kršitve človekovih pravic in problem političnih zapornikov v Libiji.